E-hastane sistemlerinin incelenmesi ve java teknolojileri ile e-hastane uygulaması geliştirilmesi
Analysis of e-hospital systems and developing an e-hospital application using java technologies
- Tez No: 176971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVENÇ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Hastaneler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Hospitals
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bir hastanenin amacı; muayene, teşhis ve tedavi için hastaneye başvuran hastaların ayakta veya yatırılarak tedavisi ile sağlık hizmetleriyle ilgili tüm alanlarda eğim-öğretim, araştırma ve uygulama yapmak, her düzeyde yetkili tıp ve sağlık personeli yetiştirerek ve diğer kurumlarla işbirliği yaparak sağlık hizmetlerinin tam, kaliteli ve verimli düzeyde yürütülmesini sağlamaktır. Bu amacın işlemesi için en önemli aşama, hastanın hastaneye geldiği anda müracaat kaydının yapılmasıdır.Bu çalışmada, mevcut hastane sistemleri incelenerek, Türkiye'nin ihtiyacı olan, hastaların, doktorların ve hastanede çalışan görevlilerinin beklentilerini sağlayacak, hızlı ve kolay erişilebilir, hizmet standartları yüksek, yeni teknolojilerden faydalanmış bir uygulama yazılımı geliştirmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of a hospital is, to give a successful medical treatment to patients who visits the hospital for the purpose of a medical exam or to get a diagnosis, to research all the new aspects of health, to train the new personnel, to cooperate with other health institutions, to get the health services work better with more quality. The most important stage of this purpose to work is the registration process of a patient into the hospital?s system.In this study, with the help of analyzing the available hospital systems, developing a fast, high standard and easily accessible software application which Turkey needs and expectations of patients, doctors and the employee in the hospital are fulfilled, is aimed.