İş birlikli öğrenme destekli kariyer gelişim programı etkinliklerinin üniversite öğrencilerinin kariyer farkındalığı, iş birliği, iletişim, eleştirel düşünme ve girişimcilik becerilerine etkisi
The effect of cooperative learning-based career development program activities on university students' career awareness, collaboration, communication, critical thinking, and entrepreneurship skills
  1. Tez No: 965981
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİLEK ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TAŞGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın amacı, iş birlikli öğrenme destekli kariyer gelişim programı etkinliklerinin üniversite öğrencilerinin kariyer farkındalığı, iş birliği, iletişim, eleştirel düşünme ve girişimcilik becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı iç içe geçmiş karma desen ile yürütülmüştür. Araştırmada, yarı deneysel desenler arasında yer alan ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Türkiye'nin doğusunda yer alan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 56 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrenciler, deney (n=28) ve kontrol (n=28) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna 12 hafta süresince iş birlikli öğrenme destekli kariyer gelişim programı etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise aynı içerik düz anlatım ve soru-cevap teknikleriyle sunulmuştur. Nicel verilerde“Kariyer Farkındalık Ölçeği, İş Birliği Ölçeği, Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Kişilerarası İletişim Yetkinlik Ölçeği ve Bireysel Girişimcilik Yönelimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada nitel veriler, süreç boyunca kullanılan gözlem formu ve uygulama sonunda gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir.Nicel bulgular, deney grubundaki öğrencilerin tüm beceri alanlarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Kovaryans analizleri, bu gelişimin ön test puanlarından bağımsız olarak program etkinliklerinden kaynaklandığını doğrulamıştır. Nitel bulgular ise öğrencilerin zamanla daha etkin katılım sağladıklarını, sorumluluk aldıklarını, empati kurarak fikirlerini paylaştıklarını ve öz güven kazandıklarını göstermektedir. Öğrenci görüşleri, program etkinliklerinin kariyer hedeflerini netleştirme, öz farkındalığı artırma ve tüm beceri alanlarını geliştirme açısından faydalı olduğunu desteklemektedir.İş birlikli öğrenme destekli kariyer gelişim programı etkinliklerinin üniversite öğrencilerinin; kariyer farkındalığı, iş birliği, iletişim, eleştirel düşünme ve girişimcilik becerilerinin gelişimini desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a collaborative learning-based career development program on university students' career awareness, collaboration, communication, critical thinking, and entrepreneurial skills. The study used an embedded mixed methods design, where both quantitative and qualitative data were collected and analyzed together. In the quantitative phase, a quasi-experimental pretest-posttest control group design was employed. The participants of the study consisted of 56 first-year university students enrolled at a public university located in eastern Türkiye. These students were divided into two groups: An experimental group (n = 28) and a control group (n = 28). While the experimental group participated in collaborative learning-based career development program activities for 12 weeks, the control group received the same content through traditional and individual instructional methods. Data collection tools included the“Personal Information Form, Career Awareness Scale, Cooperation Scale, Critical Thinking Disposition Scale, Interpersonal Communication Competence Scale, and Individual Entrepreneurship Orientation Scale”. Qualitative data were collected through an observation form used throughout the process and semi-structured interviews conducted at the end of the program. Quantitative findings revealed that the students in the experimental group demonstrated significant improvement in all skill areas compared to the control group. Covariance analyses confirmed that this improvement stemmed from the program activities, independent of pre-test scores. Qualitative findings indicated that students gradually became more actively engaged, took responsibility, shared their ideas with empathy, and gained self-confidence. Student feedback supported that the program activities were effective in clarifying career goals, enhancing self-awareness, and improving all skill areas. The findings demonstrate that the collaborative learning-based career development program activities support the development of 21st-century skills such as collaboration, communication, critical thinking, and entrepreneurship among university students.