Yeraltısuyu araştırmalarında satıh rezistivite ve sismik kırılma yöntemlerinin Milas ovasına uygulanması
- Tez No: 17699
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Bu çalışma yeraltısuyundan sulanması istenen Milas Ovalarında, jeolojik, hidrojeolojik ve su kimyası ile ilgili problemlerin çözümünde satıh rezistivite ve sismik kırılma yöntemlerinin birlikte uygulanmasını kapsamaktadır. Etüd sahasının muhtelif lokasyonlarında değişik formasyonlardan çıkan ve yıllık toplam deşarjları yaklaşık 300x10 m olan münferit veya grup kaynaklar vardır. Bu kaynak sularının elektriki kodüktivi teleri 17.190 - 4 030 umhos/cm, CL konsant rasyonları ise 120 - 70 Mek/lt dir. Oldukça önemli bir deşarja sahip olmalarına rağmen, ABD. tuzluluk diyagramına göre (Bakınız Ek : 7) C S sınıfındaki kaynak sularının sulamaya elverişli olmadıkları aşikardır. Okyanus sularında genel olarak 3,18 akarsularda ise 0,21 olarak bilinen Mg/Ca oranı (ağırlıkça), (Doç. Dr. Ali Şahinci-1986 Sn. : 242), Milas Ovaları kaynak sularında 1,58 - 0,69 dür ve elektrikli kondüktivite ile doğru orantılı olarak büyümektedir. (Bakınız Ek : 4) Mg/Ca-oranının yüksekliği ayrıca CL katyonunun diğer katyonlara göre baskın olması (CL~ /CO = 276.6 - 30.7, CL~ /So =.23,88.- 9,38) gözönüne alınarak Milas Ovalarında kaynak sularına. ve yeraltı suyuna olan tuzluluk girişiminin etüd sahasının batısındaki Ege Denizi-Mandalya Körfezinden olduğu tahmin edilmektedir. (./..)- 2 - Milas Ovalarında yukarıda bahsedilen kaynakların oluşturdu ğu dereler dışında devamlı akışı olan bir yerüstü suyu yoktur. Sınırlı alanlar (Damlıboğaz-İçmeler hattı kuzeyi, Ağaçlıhöyük güney ve güneybatısı, Acıtepe güneyi) dışında sondaj kuyularıy- la iyi kaliteli su temin edilememiştir. Bu nedenlerle etüd sahasında kaynakların ve yeraltısuyunun tuzlanma sisteminin çözülerek iyi kaliteli su temin edilebilecek uygun lokasyon, jeolojik formasyon ve derinliklerin belirlenmesi oldukça önem kazanmıştır. (./..)
Özet (Çeviri)
- 3 - SUMMARY This survey contists in employment of rezistivity and seismic refraction methods to solve the geological, hydrogeolo- gical and geochemical problems in Milas Basin where the groundwater supplies are in demand for irrigation. In different parts of the Basin individual or groups of springs discharge from diverse geological formations with an 6 3 annual total quantity of 300 x 10 m. The elctrical conductivities of these springs vary from 17.190 to 4.030 umhos/cm and CL~ content from 120 to 70 Mek/lt. The springs are at C S class according to USA. salinity 4 4 laboratory diagram (see app : 7) and therefore they are not fit for irrigation in spite of the immense quantity of dischar ge they have. Maximum and minumum values of the ratio of Mg/Ca of springs are 1,58 and 0,69 respectively and this ratio increasses with increasing conductivity (see app :4). Compared with the value of 3,18 of oceans and 0.21 of the rivers (Doç. Dr. Ali Şahinci - 1986 Page : 242) and also conside ring dominancy of CL~ (CL~ /CO- = from 276,6 to 30,7 and CL /S0= = from23,88 to 9,38) existing interference of salinewater is estimated to occur from Ageân sea-Mandalya Bay at the west of survey area. In the Milas Basin there is not any perennial river or stre. am except those which are created by the above-mentioned saline water springs and so far fresh water deposits haven't been discovered except at a few limitted areas. Considering the necessity for freshwater, it has became a very important task to find out the system of interference of saline water and consequently, to determine proper locations, depths and geological formations to get freshwater. (./..)