Otoyollarda drenaj teknikleri ve hidrolik çözümler
Highways drainage techniques and hydraulic solutions
- Tez No: 176981
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Zemin kitlesini fazla sudan korumak, sakıncalı dereceye ulaşmış ise su seviyesini düşürmek için yapılan işlemlere `'drenaj'' denilmektedir. Eldeki zemin ve yeraltı suyu verilerine göre bir şev stabilite analizi yapılarak şevin göçmeye karşı güvenliği bulunmakta, bu değerin istenilen bir değere çıkarılması için yeraltı suyu seviyesinde gerekli düşürülme kotu saptanarak arazide bunu gerçekleştirecek drenaj hendeği düzenlenmesine gidilmelidir. Drenaj kimi zaman yüzeysel, kimi zaman yol boyu hendeklerle, borularla, oluklarla ve bacalar yardımıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada otoyollar için drenaj esasları, yeraltı ve yüzey suyu drenaj sistemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All of the things to protect ground mass from water level if it is inconvenient degree is drainage.We find slope safety to migration by analysising stability of slope depending on ground and underground water datum. After that we determine how many metres to drop elevation to raise the value of slope safety to migration in a wanted value.Finally we order drainage ditchs to realize this.Drainage is made some times in the surface and some times throughout road vith pipes, gutters and flues. In this study the principles of drainage for highways, the systems of underground and surface water drainage are analysed.