14NiCr10-14NiCr14 çeliklerinin uygulanacak sementasyon işlemine bağlı olarak yorulma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the effect of carburizing on the fatigue properties of 14NiCr10-14NiCr14 steels
  1. Tez No: 176983
  2. Yazar: ERKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU, DOÇ. DR. NECİP CAMUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
14NiCr10 ve 14NiCr14 çeliklerinin uygulanacak sementasyon işlemine bağlı olarak yorulma üzerine etkileri incelenmek istenmiştir. 14NiCr10 ve 14NiCr14 çeliklerinin her birinden 6 adet olmak üzere toplam 12 adet numune hazırlanmıştır. Bu numunelerin 3 adet grubuna 0.3 mm, diğer 3 adet grubuna 0.6 mm semente yapılarak yağda sertleştirme yapılmıştır. Numunelerdeki sertlik değerleri 14NiCr10'da 59 RSD-C, 14NiCr14'de ise 53 RSD-C olarak elde edilmiştir.Yapılan yorulma deneyinde test cihazının 240 N yük kapasitesinde ve buna karşılık gelen 563.43 MPa gerilme altında malzemenin 1000120 devire kadar yorulmadığı tespit edilmiş ve tezgahın maksimum uygulayacağı 300 Nyük kapasitesinde ve buna karşılık gelen 704.3 MPa gerilme altında 819710 devir daha yaptırılarak malzemenin yorulmadığı tespit edilmiştir. Toplamda 1819830 devire kadar malzemenin yorulmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of carburizing process on fatigue in 14NiCr10 and 14NiCr14 steels have been investigated 6 specimens of 14NiCr10, 6 specimens of 14NiCr14 totally 12 specimens were prepared `?3 pieces group`? of these specimens were carburized with the depth of 0.3 mm, the other `?3 pieces group?? these specimens were carburized with the depth of 0.6 mm and they were quenched in oil. The hardness values of specimens were found as 59 HRC for 14NiCr10, 53 HRC for 14NiCr14.During the fatigue test under 240 N loading capacity of machine and 563.45 MPa stress, any fatigue was not determined on the material until 1000120 cycles and after, more 819710 cycles were carried out with 300 Nmax. loading capacity of machine and 704.3 MPa stress, any fatigue was not determined on the material. There was no fatigue on the material after totally 1819830 cycles.