İşlenmesi güç malzemelerin talaşlı üretiminde kesici performanslarının araştırılması
Investigation of cutting tool performance while machining hard to cut materials
- Tez No: 176984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Malzeme teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak üretilen yeni malzemelerin işlenmesi, takım malzemelerinin ise denenerek uygun takım ve işleme parametrelerinin tespiti, başka bir deyişle optimum işleme şartlarının sağlanması için sürekli olarak deneylerin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.Yapılan çalışma ile sanayide yaygın olarak kullanılan ve işlenilmesinde güçlüklerle karşılaşılan 1.2379 soğuk-iş takım çeliği, 1.2080 soğuk-iş takım çeliği, 1.2344 sıcak iş takım çeliği ve 1.2738 plastik kalıp çeliği gibi haddelenmiş malzemelerden ve işlenmesi güç olan bu malzemelerin 55-58 HRc'ye sertleştirilmiş numunelerinden, PVD TiN kaplamalı alüminyum oksit ve titanyum karbo-nitrür tabanlı seramik, PCBN, CVD TiN-TiCN-Al2O3 kaplamalı sert metal, PVD TiAlN kaplamalı sermet, PVD TiN kaplamalı sert metal, kaplamasız sert metal, kaplamasız sermet gibi 7 farklı kesici uç kalitesi ile ve seçilen farklı işleme değişkenleri kullanılarak, ISO 8688-1 standardında belirtilen hususlar göz önünde bulundurularak talaş kaldırılmıştır. Değişik parametrelerle parça işlenirken kesici takımda oluşan aşınma ölçülmüş, aşınma mekanizmaları incelenmiş ve sonuç olarak farklı malzeme çiftlerine ait takım ömrü grafikleri oluşturulmuştur. Bu grafikler yardımıyla deneylerde kullanılan malzeme çiftleri için ?n? ve ?c? sabitleri belirlenmiştir. Aynı zamanda işlenen malzemeler ve kesiciler için en uygun kesme koşulları tespit edilmiştir. Bu çalışma ile endüstri uygulamalarında kullanılan takım ömrü değerlerinin tespiti için önemli bir veri tabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Paralel to the developments in material technology, there is necessity of testing for how to machine new materials and which cutting tools with optimum parameters can be used.In this study, hard to cut materials such as 1.2379 cold-work, 1.2080 cold-work, 1.2344 hot-work, 1.2738 plastic mold tool steels, and hardened of these tool steels to 55-58 HRc, which are being used frequantly in the industry were machined according to ISO 8688-1 standart with the 7 different, PVD TiN coated aluminium oxide and titanium carbo-nitride based seramic, PCBN, CVD TiN-TiCN-Al2O3 coated hard metal, PVD TiAlN coated cermet, PVD TiN coated hard metal, uncoated hard metal, uncoated cermet cutting tool grades. Cutting with the different parameters tool wears were measured, the wear mechanisms were observed and finally the tool life constants ?n? and ?c? for the material-tool pair were determined. In addition that, most suitable cutting tool grade and optimum cutting speed were determined with these experiments. With this study, an important database used in industrial applications were obtained.