Dış balistik analizinde izdüşüm alanı etkilerinin araştırılması
Investigation of the efects of the projection area in the analysis of exterior ballistics
- Tez No: 176985
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu projede namlulu silahlara ait bir kısım mühimmatın, atış esnasında atmosfer şartlarında takip ettiği mermi yolu içindeki şekil izdüşümlerinin iki boyutlu ortamda incelenmesi ve elde edilecek sonuçların mühimmat modelleme ve tasarım çalışmalarında kullanılması amaçlanmıştır.Çalışmada öncelikle dış balistikle doğrudan ilişkili olan balistik unsurları ve namlulu silahların tarihi gelişim süreçlerine göre sınıflandırılarak çalışma prensiplerinin açıklaması yapılmış, daha sonra dış balistik unsurlarının incelenmesinde gerekli olan aerodinamik kuvvet ve momentler ayrı ayrı ele alınmış, atmosfer şartlarındaki uçuşu esnasında mermi üzerinde oluşan kuvvetler incelenmiştir.Atmosfer şartlarındaki uçuş esnasında mermi üzerinde oluşan kuvvetler incelenmiş ve bu parametrelerin matematiksel modeli geliştirilerek bir genel çözüm elde edilmiştir.Bu suretle yeni mühimmatların tasarımında uygulamalara gerek duyulmadan gerçeğe en yakın sonuçların elde edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is a 2-dimensional analysis of shape projections of projectiles within their trajectories under atmospheric conditions, for all types of munition used in barrelled weapons and using the results of the analysis in munition design and modelling.The study begins with the definition of the functioning principles of ballistic elements directly related to exterior ballistic and of barraled weapons, together with a classification according to their historical development. Then, the aerodynamical forces and moments which are necessary in the analysis of exterior ballistic elements are analysed one by one.The forces effecting the projectiles within their trajectories under atmospheric conditions are analysed and a generic solution are obtained by developing a mathematical model of these parameters.In conclusion, the objective of the study is to develop a computer model that provides the most realistic results and that could be utilized in the design of new-generation munition instead of trial and error applications.