MKEK yapımı tabanca mermileriyle yapılan atışlarda el üzerinde kalan atış artıklarının alevsiz atomik absorpsiyon spektrofotometri (aaas) yöntemiyle tespiti
Determination of gunshot residue on hand deposited obtained from shootings carried out with handgun cartridges produced by Makine Kimya Endüstrisi Kurumu using flameless atomic absorption spectrophotometry method
- Tez No: 451214
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ateşli silah kullanılan kriminal olaylarda ateş eden kişinin saptanması, olayın orijininin (intihar, cinayet, kaza) açıklığa kavuşturulmasında büyük önem taşır. Ateş eden kişinin saptanması da esas olarak ateş eden el üzerinde kalan atış artıklarının tespiti ile olasıdır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Balistik Laboratuvarı'nda AAAS (Alevsiz Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre) cihazı ile rutin incelemeler yapılmakla birlikte, Türkiye'de henüz bu yöntem ile ilgili bilimsel bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen tabanca mermileri ile deneysel atışlar yapılarak atış artıklarının kalitatif ve kantitatif olarak AAAS cihazında kimyasal yöntemlerle saptanması ve standartlarının oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada MKEK yapımı 7.65mm Browning ve 9mm Parabellum tipi tabanca mermileri ile sağ el, sol el ve her iki el tutuş pozisyonunda tek atış, iki atış ve üç atış şeklinde deneysel atışlar yapılmıştır. Atışlar sonrasında atış artıkları atış yapan kişilerin her iki elinin iç ve dış kısımlarından“Betaplast”marka (surgical zincoxide tape) yapışkan bantlarla toplanmıştır. Türkiye'de atış artığı numunelerinin olay yeri inceleme ekiplerince yapışkan bantlarla alınıp gönderilmesi nedeniyle kıyaslanabilir sonuçlar elde etmek amacıyla aynı yöntem kullanılmıştır. Yapışkan bantlardan atış artıklarını ayrıştırmada hangisinin daha uygun olduğunu anlamak için, %5'lik ve %10'luk nitrik asit (HNOз) kullanmak suretiyle bir ön çalışma yapılmış, sonuçta %5'lik HNOз'ün daha uygun olduğu görülerek, tüm numunelerde %5'lik HNOз kullanılarak AAAS cihazı ile kapsül içeriğinde bulunan antimon (Sb), kurşun (Pb) ve baryum (Ba) düzeyleri kantitatif olarak analiz edilmiştir. Atış sayısının artması ile analiz sonucu elde edilen atış artıklarının miktarında lineer bir artış tespit edilmemiştir. Benzer şekilde, 7.65mm Browning tipi ile 9mm Parabellum tipi mermilerle yapılan atışlar sonucu analiz edilen atış artıkları miktarları arasında çap artışına bağlı lineer bir artış saptanmamıştır. elde edilen veriler literatürle uyumlu bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan atış artığı toplama ve analiz yönteminin, Türkiye'de inceleme için numunelerin yapışkan bantlarla gönderilmesi, kolay ulaşılır ve ekonomik olması nedeniyle atış artıklarının analizinde ve sonuçların yorumlanmasında en uygun yöntem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Hand Deposited Gunshot Residue Obtained from Shootings Carried Out with Handgun Cartridges Produced by MKEK Using FAAS Method. In criminal cases associated with gunshot, shooter identification is of significant importance in order to reveal the manner of death ( murder, suicide, accident). Determining the shooting hand is possible by analyzing the gunshot residue obtained from the suspect's hands. Although Ballistics Laboratory of Istanbul Police Headquarter performs routine analysis using FAAS (Flameless Atomic Absorption Spechtrophotometer), there is no scientific study about the use of this method in Turkey yet. In order to eliminate this deficiency, the aim of this study is to determine gunshot residue qualitatively and quantitatively and setting standards in Turkey performing experimental shootings with handgun cartridges produced by Türkiye Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) and analyse with FAAS using chemical methods. In this study, experimental shootings were carried out using 7.65mm Browning and 9mm Parabellum type cartridges performing one, two and three shots with right hand alone, left hand alone, and both hands together holding the gun. Gunshot residue is collected from the palmar and dorsal surfaces of both hands by using adhesive tapes (surgical zincoxide tape; trade name Betaplast). This method was preferred in order to obtain comparable results since the crime scene investigation teams collect gunshot residue in the same way. In order to find the most appropriate extract solution of HNOз, a preliminary study was performed with 5% and 10% HNOз and as a result 5% HNOз was found to be more appropriate, so levels of antimony (Sb), lead (Pb) and barium (Ba), the components of the primer of the cartridge, were analyzed quantitatively by FAAS using 5% nitric acid in all samples. There was no linear increase in the amount of gunshot residue obtained with respect to the increase in the number of shootings. In a similar way, there was no linear increase in the amount of gunshot residue with respect to the increase in diameter either by using 7.65mm Browning or 9mm Parabellum type cartridges. As a result the gunshot residue collection and analysis method in this study is considered as the most appropriate method as it is easily available, cost effective and readily used method of collecting gunshot residue in Turkey.