Atatürk barajında kullanılan malzemelerin jeomühendislik özellikleri
Engineering properties of the contruction materials used at the Atatürk damsite
  1. Tez No: 17700
  2. Yazar: HAMDİ TÜREDİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ATATÜRK BARAJINDA KULLANILAN MALZEMELERİN JEOKÜKENDİSLİK ÖZELLİKLERİ ÖZ: Bu araştırmada, Atatürk baraj ı gövde dolgusunda kullanılacak malzemelerinin jeomühendislik özellikleri belirlenmiştir. Araştırma alanının en yaşlı birimini üst kretase yaşlı Karababa formasyonuna ait dolomitik kireç taşları oluştur maktadır. Bunların üzerinde uyumlu olarak yine üst kretase yaşlı, killi kireçtaşları ile temsil edilen Karaboğaz formasyonu vardır. Üst kretase-paleosen yaşlı Germav formasyo nu ise karbonatlı kiltaşı, kiltaşı, kumtaşı ve killi kireç taşı ardalanması ile temsil edilmekte olup, Karaboğaz formasyonu üzerinde uyumlu olarak bulunmaktadır. Altındaki Germav formasyonu üzerinde uyumlu olarak bulunan Midyat formasyonu, tebeşirli-resifal kireçtaşlarandan oluşmaktadır. Pli yosen yaşlı karasal, gevşek tutturulmuş çökeller ise diğer birimler üzerinde diskordan olarak bulunmaktadır İnceleme alanında, Karababa antiklinalinin yanında, Bozova ve Çeviktepe fayları ile çoğun bunlara bağımlı olarak gelişen birçok fay ve eklem takımı bulunmaktadır. Atatürk barajı gövde dolgusunda kullanılacak malzemelerin fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılarak jeomühen- dislik özellikleri ortaya konulmuştur. Araziden sistemli olarak derlenen numuneler farklı labaratuvarlarda deneye tabi tutularak, bunlardan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ENGINEERING PROPERTIES OP THE CONTRUCTION MATERIALS USED AT THE ATATÜRK DAMSITE ABSTRACT: Engineering Properties of the construction materials. Used in the Atatürk dam have been determined in this study. The oldest Rock unit is the Karababa formation con sist of Upper Cretaceous dolomitic limestone in the study- area Upper Cretaceous clayey limestone of Karaboğaz forma tion overlies in conformity Karababa formation. Germav formation which is also Upper Cretaceous-Paleocene is com posed of alternating layers of calcareous claystone, clays- tone, sandstone and clayey limestone.. This formation lies with conformity above Karaboğaz formation. Midyat formation is composed of chalky and coralien limestone, lies with conformity above Germav formation. All of the above forma tion are covered by Pliocene aged, loosely cemented terri- geneous deposits with an uncon formity. Besides, Karababa anticline within the investigated area, there are Bozova and Çeviktepe faults-Many of secon dary faults and joint sets were formed by these faults. The samples systematically were taken from the field tested in the laboratory. The test results have been eva luated.