Arıcılıkta kullanılan temel peteklerde naftalin kalıntısının belirlemesi üzerinde bir araştırma
A research on determination of naphthalene residue in wax foundation
- Tez No: 177005
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KARACAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, balmumuna zarar veren mum güvesine (Galleria mellonella L.) karşı kullanılan naftalinin temel petekteki kalıntı düzeyinin belirlenmesi ve kültürel uygulamalarla azaltılması olanakları araştırılmıştır. Balmumu güvesi (Galleria mellonella L.) larva evrelerinde ballı, polenli ve yavrulu petekler üzerinde beslenirken, balmumunda da zarara neden olur. Bu çalışmada, eski kabartılmış peteklerden, temel petek üreten 4 işletmeden alınan temel peteklerin, başlangıç düzeyleri kalıntı miktarı, 60, 120 ve 180 gün süreyle havalandırılması sonucundaki kalıntı miktarları belirlenmiştir. Başlangıçta ortalama kalıntı miktarı, 21.48±3.657 ppb iken, 60 gün havalandırma sonrasında 7.97±0.764 ppb, 120 gün sonra 6.22±0.290 ppb ve 180 gün sonra da 5.41±0.332 ppb olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the determinations of naphthalene residue used against to wax moth (Galleria mellonella L.) giving damage to the beeswax and the possibilities of cultural practices to lessen the naphthalene residue in the beeswax foundation were investigated. As the wax moth (Galleria mellonella L.) nourished on the wax comb with honey, pollen and broad in the larvae phases, it also causes important damages in the beeswax. In this study, the samples of wax foundations produced from old dark combs from 4 different factories were used to determine the residue levels at the initial and after 60, 120 and 180 days of airing. The average residue quantity at the beginning was 21.48±3.657 ppb, however the averages after 60, 120 and 180 days of airing were 7.97±0.764 ppb, 6.22±0.290 ppb and 5.41±0.332 ppb, respectively.