Bazı klon anaçlarının farklı ortamlarda köklenebilirliklerinin ve gelişme performanslarının belirlenmesi
Determination of the development performance and rootability of some clonal rootstocks in different media
- Tez No: 177006
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK EKMEL TEKİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2006 yılında geç ilkbahar ve 2007 yılında erken ilkbahar olmak üzere iki farklı dönemde, Adnan Menderes Üniversitesi fidanlığındaki topraksız yatak kültürü ortamı ile Bahçe Bitkileri seralarındaki köklendirme ortamlarında yürütülmüştür. Çalışmada 9 farklı klon anacı çeliklerinin pomza ve zeolit ortamlarında köklenebilirlikleri ile gelişme performanslarının belirlenmesi ve bu anaçların köklenmiş çeliklerinin anatomik yapılarında kök taslağı oluşumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Deneme sonuçlarına göre, en fazla köklenme, Pixy (%87,7) anacının geç ilkbaharda zeolit ortamına dikilen çeliklerinde görülürken, en düşük köklenme (%1,1) M9 anacının zeolit ortamına erken ilkbaharda dikilen çeliklerinde olmuştur. MaxMa ve GF677 anaçlarında her iki dönemde de köklenme olmazken, M9 anacının pomza ortamına erken ilkbaharda dikilen çeliklerinde köklenme gözlenmemiştir. En farklı çap artışı ve en iyi sürgün gelişimi geç ilkbaharda pomza ortamına dikilen SL64 anacında görülürken, en iyi kök gelişimi geç ilkbaharda zeolit ortamına dikilen MM111 anacında olduğu tespit edilmiştir. Anatomik incelemede ise en erken kök taslağı oluşumu 3. haftada M9, MM106 ve QuinceA anaçlarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the nursery of soilless culture media and rooting greenhouses of Adnan Menderes University Faculty of Agriculture Department of Horticulture during two different periods, late spring in 2006 and early spring in 2007. The aims of this study were the determination of growth performance and rootability of the cuttings of nine different clonal rootstocks in zeolite and pumice, and the investigation of root primordium formation in rooted ones. While the maximum rooting percentage (87.7%) was seen in Pixy which used in late spring in zeolite, the minimum rooting percentage (1.1%) was seen in M9 which used in early spring. There was not seen any rooting in Maxma14 and GF677 in both periods, neither that was in M9 which used in early spring in pumice. While the maximum diameter increment and shoot development were seen in SL64 which used in late spring in pumice, the maximum root development was obtained in MM111 which used in late spring in zeolite. In the anatomical investigations, the earliest root primordium formation was seen in M9, MM106 and QuinceA in the third week.