Parabolik volterra integro-diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri
Numerical soluations of parabolic volterra integro-differential equations
- Tez No: 177007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İntegro-diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri konusundaki çalışmaların birleşimi olan bu çalışmada,I. Bölümde, integro-diferansiyel denklemlerin genel tanımı verilmiş ve bu denklemlerin uygulama alanlarına değinilmiştir. Farklı alanlardaki örnekler incelenmiştir.II. Bölümde, integro-diferansiyel denklemlerin varlık ve tekliği üzerinde incelenmiştir. Bu tipteki denklemlerin analitik çözümleri için metotlara değinilmiştir.III. Bölümde, Parabolik volterra integro diferansiyel denklemlerin nümerik çözümlerine yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, Volterra integro-diferansiyel denklem ikinci mertebeden yakınsatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is a collection of works with regard to the numerical solutions of integro-differantial equations.Section one refers to the general definition of integro-differantial equations and the application areas of these equations, and the patterns in the various fields are examined.Section two focuses on the existence and unique of integro-differantial equations and the methods, essential to the analytical solutions of this kind of equations, are mentioned.Eventually, section three stresses on the numerical solutions of integro-differantial equations.