Boyar maddelerin sonofotokatalitik bozunma kinetiğinin incelenmesi
Investigation of sonophotocatalytic degradation kinetics of dyestuffs
  1. Tez No: 177019
  2. Yazar: TUBA YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir mono-azo boyası olan Acid Red27'nin ve suni atık olarak hazırlanan çözeltilerin (I. suni atık çözeltisi Acid Red 27, Disperse Red 92 ve Orange G boyalarından; II. suni atık çözeltisi ise Acid Blue 62 ve Acid Black 1 boyalarından hazırlanmıştır) sonofotokatalitik bozunma kinetiği, başlangıç boya konsantrasyonu, ışık şiddeti, ultrases enerjisi amplütüt hızı ve sıcaklığın fonksiyonu olarak incelendi. Ultrases enerjisinin etkisini görmek için, tüm denemeler ultrasesli ve ultrasessiz olarak tekrar edildi. Sonofotokatalitik bozunma hızının boya konsantrasyonuna bağlı olarak yalancı 1.mertebeden kinetiğe uyduğu tespit edildi. Ultrases enerjisinin reaksiyonun aktivasyon enerjisine ve boya konsantrasyonuna etki etmediği gözlendi. Reaksiyonların aktivasyon enerjisi Acid Red 27 için 66,2 kj/mol, I. suni atık için 65,5 kJ/mol ve II. suni atık için 45,9 kJ/mol olarak hesaplandı. Ultrases enerjisinin bozunma için etkin olan OH* radikallerinin sayısını artırdığından, ultrasesli denemelerde reaksiyon hızının arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The effect of parameters such as initial concentration of dyestuff, light intensity, presence and the amplitude of ultrasound energy and temperature on sonophotocatalytic degradation kinetics of a monoazo dye Acid Red 27 and prepared artificial effluent solutions (I. artificial effluent has been prepared from Disperse Red 92, Acid Red 27 and Orange G dyestuffs; II. artificial effluent has been prepared from Acid Blue 62 and Acid Black 1 dyestuffs) was studied. The sonophotocatalytic degradation rate followed pseudo-first order kinetics with respect to Acid Red 27 and two artificial effluents concentrations. The ultrasound energy did not influence the activation energy. The activation energy of the reaction was determined as 66,2 kJ/mol for Acid Red 27, 65,5 kJ/mol for I. artificial effluent and 45,9 kJ/mol for II. artificial effluent. It was pointed out that the reaction rate accelerated in the presence of ultrasound energy during the experiments.