Boyar maddelerin soldurulması
  1. Tez No: 56140
  2. Yazar: R.YEŞİM CANTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERMİN SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
V - ÖZET BOYAR MADDELERİN SOLDURULMASI Trifenilmetan Boyar Maddelerinin (R+ :Kristal Viyole, Malahit Yeşili) bazik solmasının hız katsayıları, katyonik CTAB, anyonik NaLS yüzey aktif maddelerinin varlığında ve yokluğunda, 25,0 ±1 °C de spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Sonuçlar, sabit ve/veya değişken OH" ve Y. A.M derişimlerinde elde edilmiştir. Y.A.M. nin kritik misel konsantrasyonunun üstünde reaksiyon hızının daha duyarlı olduğu bulunmuştur. Katyonik Y.A.M. nin (CTAB) katılması ile R+ nın solma hızının arttığı ve anyonik Y.A.M. nin (NaLS) katılması ile de solma hızının ya geciktiği yada fazla değişmediği tespit edilmiştir. Çalışılan iki trifenilmetan Boyar Maddesinin de solma hızlan arasında bir paralellik olduğu gözlenmiştir.,59
Özet (Çeviri)
SUMMARY ALKALINE FADİNG OF THE DYES The rate constants of the alkaline fading of triphenylmethane dyes(R+:Cristal Violet, Malachite Green) have been measured spectrophotometrically at 25,0 ±1 °C in the presence of cationic (CTAB), anionic (NaLS) surfactants and in the abscence of surfactant. The results obtained at constant and variable [ OH- ] and [ surfactants ]. It has been found that the reaction rate is sensitive to the surfactant at above the cmc. The rate of fading of R+ is accelerated by the additio of the cationic surfactant(CTAB) and is retarded or unchanged by the anionic surfactant(NaLS) There is a parallelism between two triphenylmethane dyes on the rates of fading. 60