Küre şekilli kütlelerin manyetik anomalilerinin karakteristik eğrilerle yorumu
- Tez No: 17703
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET -. Bu çalışmada küresel maden kütlelerin meydana getirdiği manyetik küt İslerin, düşey ve toplam anomalilerini yorumu için.abak şeklinde karakteristik eğriler sunulmuştur.Sözü edilen eğri ler, anomali profili üzerinde kolayca ölçülen karakteristik uzaklıklar olarak kullanılırlar. Metod hızlı olup, anomal inin sıfır çizgisinin ve orjinin bilinmesine gerek olmadan uygulanır.Metodun uygulaması, iki arazi örneğinde uygu lanmış ve bulunan kütle parametreleri ile hesaplanan eğriler, arazi eğrisi ile çakıştırılarak ispatlanmıstır.Ayrıca, düşey manyetik anomali için yapılan teorik bir örnekte de kabul edilen parametreler ile karakteristik eğrilerden yararlanarak bulunan değerler karşılaştırılarak aynı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Characteristic curves have presented for interpreting vertical and total components of the anomalous magnetic field caused by spherical ore bodies. The curves use characteristic distances which are easy to measure on an anomaly prof ile. The method is fast, and does not require prior knowledge of the base level or the origin. Inversion with the ca- racteristic curves have demonstrated on two field examples and the cur ves have computed for the estimated parameters match well the field curves. Besides, in a theoretical example which is preparing for vertical magnetic anomaly when the values that are finding out for using the ac cepted parametres and characteristic curves have been compered the same result have been compered the same result have been attained.