Kıyıköy (Kırklareli) ve batısının jeolojisi
The Geological researching of Kıyıköy (Vize-Kırklareli)
- Tez No: 17704
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH ULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
KIYIKÖY (VİZE-KIRKLARELİ) DOLAYININ JEOLOJİSİ DZ: Bu inceleme İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Genel Jeoloji Programında“Yüksek Lisans Tezi”olarak hazırlanmıştır. Jeolojisi hazırlanan saha yaklaşık 130 km2,lik bir alanı kapsamaktadır. Bölgedeki metamnrfik kayalar, göreli yaşı Permiyen öncesi kabul edilen biyotitlerin hakim olduğu ince taneli gnayslardan meydana gelen“Fatmakaya Gnaysı”ile başlar. Bu birime, Permiyen yaslı kabul edilen pembe, yeşilim si iri taneli“Kırklareli Metagraniti”sokulum yapmıştır. Kırklareli Metagraniti üzerine uyumsuzlukla gelen Triyas yaşlı, beyazdan griye kadar değişik renkler içeren“Sermat Kuvarsiti”ve aynı yaslı“Sultanbahçe Feldspatik Kuvars Şist Üyesi”ni kapsayan gri, sarımtırak renkte talk şist, kalk şistten mey dana gelen“Mahya Şisti”çalışma alanının son metamorfik birimini oluşturmaktadır. Eosen yaşlı“Kırklareli Kireçtaşı”alttaki metamorfik birim üzerine transgesif olarak gelmiş olup, şistlerin yüksek yerlerindeki Eosen formasyonlarının bulunmayışı, bu devirde denizin masifi tamamen ötmediğini göstermektedir. Eosen üzerine uyumsuz olarak gelen Pliyosen'de de karasal kökenli“Trakya Formasyonu”gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: THE GEOLOGICAL RESEARCHING OF KIYIKÖY (VİZE-KIRKLARELİ) This research was carried out as a Post graduate thesis in the General Geology Programane of Institure of Science of Istanbul University. The area on which the geological etuds was 2 completed comprise of approximately 130 km The geological units in the studied region belongs to Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic eras. The metamorphic rocks in this region begin with“Fatmakaya Gneiss”which is composed of fine grade gneiss biotite in mojority of which relative age is before Permian. The pink, greenish, coorse grained, aged of Permi n era,“The Kırklareli Metagranite”has been directed towards the above mentioned unit. The“Şermat Quartzite”aged of Trias era, from white to grey in colour, goes ont the“Kırklareli Metagranite”in a random way, and the same aged Mahya schist, including“The sultanbahce Feldspate Quartz”unit composed of yellowish talk schist, kalk schis, is the last metamorphic units studied in the region. Since the“Kırklareli Limestone”afed of Eocene era laid transgresifli an the metamorphic unit beneath and the nonexcistency of the Eocene formations at the high of schist shows us that in this era the sea was not covering the massive unit completely. In Pliocene which comes onto the Eocene the“Trakya Formation”that is earth based, has developed.