A historical analysis on the effects of experimental photography in industrial product advertising: Bauhaus School
Endüstriyel ürün tanıtımında deneysel fotoğrafçılığın etkileri üzerine tarihsel bir inceleme: Bauhaus Okulu
  1. Tez No: 177052
  2. Yazar: EVRİM KABUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Weimar Cumhuriyeti'nde 1919 yılında kurulan Bauhaus Okulu'nda yapılan deneysel fotoğrafçılık araştırmaları sonucunda geliştirilen tekniklerin dönemin siyasal ve ekonomik arka planı da göz önüne alınarak Üçüncü Reich'da yayımlanmış endüstriyel ürün tanıtım fotoğraflarına etkisi olup olmadığını tartışmaktadır. Bu nedenle ilk olarak Weimar Cumhuriyeti'nde kurulan Bauhaus Okulu'nda geliştirilmiş teknikler olan fotomontaj, fotoğraf ve tipografinin bir arada uygulanması, yeni görme biçimleri ve hareketin görsel sunumunu geliştirmek için yapılan çalışmalar değerlendirilip, sözü edilen teknik innovasyonların endüstriyel ürün tanıtım fotoğraflarındaki uygulamaları yorumlanmış; devamında ise 1933 yılında iktidara gelen Nasyonel Soyalistlerce yeniden inşa edilen Third Reich'da yayımlanan endüstriyel ürün tanıtımlarında kapatılan Bauhaus Okululu fotoğrafçıları tarafından yaratılmış olan sözü edilen teknik innovasyonların uygulamalarının varlığı tartışılmıştır. Bu tezde, Üçüncü Reich'da Nasyonel Sosyalistlerce ekonominin, sanatın, kültürün basının ve tanıtım sektörünün Nazileştirme çalışmaları sonucunda yeniden şekillenen yaşamın bir parçası olan endüstriyel ürün tanıtımlarında, Weimar Cumhuriyet'inde kurulan Bauhaus'un kültürel bolşevist bir kurum olarak tanımlanıp kapatılmasına rağmen deneysel fotoğrafçılık araştırmaları sonucunda geliştirilen tekniklerin uygulandığı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores whether the techniques developed as results of the experimental photography researches conducted at the Bauhaus School, founded in 1919 in the Weimar Republic, were effective on the industrial product advertising photographs published during the Third Reich by considering the political and economic background. Thus, first the applications of photomontage, use of photograph in typography and the studies conducted to develop new points of view and representation of movement were evaluated and the applications of the mentioned technical innovations in the industrial product advertising photographs were interpreted ;and yet continuing, the existence of the mentioned technical innovations created by the photographers of Bauhaus School, in the industrial product advertisements published during the Third Reich, which was reconstructed by the National Socialists, who came to power in 1933, is discussed. Accordingly, it is claimed in this thesis that the techniques developed at Bauhaus School, founded in Weimar Republic as results of the experimental photography researches were applied in the industrial advertisements, which were parts of life reshaped as a result of the efforts for nazification of economy, art, culture, and the advertising sector by National Socialists during the Third Reich, despite the fact that Bauhaus was closed by being described as a bolschevic institution.