Interaction of urban fringe and transportation system: İstanbul case
Kent çeperi ve ulaşım sistemi ilişkisi: Istanbul örneği
  1. Tez No: 177053
  2. Yazar: EMEL GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ DUVARCI, YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kentsel saçaklanma günümüzde tüm kentlerde yaşanan bir olgudur. Ofis, konut, ticaret ve rekreasyon alanları olarak metropoliten kentlerin çeperlerinde karşımıza çıkan bu yeni gelişim süreci birçok problemin kaynağı olarak gösterilmektedir. Üzerinde tartışılan problemlerden birisi de saçaklanmanın ulaşım üzerinde yarattığı olumsuz etkilerdir. Özel oto kullanımındaki artış, bunun yarattığı hava kirliliği ve trafik sıkışıklıkları, daha uzun süreli ve mesafeli olarak yapılan yolculuklar ve bu yolculukların insanlar üzerinde yarattığı psikolojik etkiler, araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Fakat tam olarak Türkiye'de saçaklanmanın seyahat davranışları üzerindeki etkilerinin neler olduğu ve bunun trafiği nasıl etkilediğine yönelik tanımlayıcı bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada kent çeperinde yaşanan yeni gelişim sürecinin İstanbul trafiği ve seyahat davranışları üzerindeki etkilerinin araştırılması yapılmıştır. Günlük olarak yaratılan çeper ile merkez kent arası yolculuklar incelenmiş ve bireylerin seyahat eğilimleri araştırılmıştır. Ayrıca kent ve çeper arasındaki farklar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucu olarak kent çeperinde yaşayan bireyler ile kent merkezinde yaşayanların sosyo-ekonomik yapıları arasında çok büyük bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. Fakat buna rağmen kent çeperinde özel oto kullanımın kent merkez alanına göre daha yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Bu da kent çeperinde özel oto bağımlılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir ve bu durumun trafik sıkışıklıklarına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca çalışmada çeperde yaşayan bireylerin kent merkezine oranla daha uzun mesafe ve süreyi kapsayan yolculuklar yaptıkları belirlenmiştir. Özetle saçaklanmanın zaten sorunlu olan İstanbul trafiğine olumsuz olarak etki ettiği belirlenmiştir. Bu sorunun çözümü için ulaşım ve planlama çalışmalarının saçaklanma olgusunu da göz önünde bulundurarak gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, urban sprawl is common problem of all cities. Decentralization of housing with low density and jobs into urban fringe areas is considerable development. Sprawl is blamed a wide range of problems likewise wasteful use of land, air pollution, dependence on car, increased traffic congestion, lengthened travel distance and time, but it is not clear explaining how urban sprawl affects travel behavior in Turkey? The aim of the thesis is to identify the influence and importance of urban sprawl on travel behavior in Turkey. Firstly literature survey on urban sprawl and urban fringe was examined. Geographic Information System was used to define and map urban sprawl. Daily trip production in sprawl and urban core was analyzed. In addition daily travel behavior was inquired. For this study, 2007 İstanbul Master Plan Household and O-D survey was also used. It allows comparisons travel behavior between sprawl and urban core area. The results confirmed that there is no much difference on socio economic situation between people living in urban sprawl area and people living in urban core area. However using of private car is higher rate in sprawl area than urban core. In addition sprawl population drive more time and distance than urban population. The results provide important insights into the importance of sprawl on transportation and suggest that transportation system can be adversely affected to the extent that cities continue to expand to urban sprawl areas as wanton. As a consequence, sprawl effects İstanbul transportation as negative because sprawl affects travel behavior. This situation creates increased private car ownerships and traffic congestion. To solve this problem and many other problems in transportation related sprawl, studies on transportation and master planning should be considered sprawl fact.