Baskıresimde teknolojik yöntemlerin kullanımı ve yaratıcı sürece olan etkileri
Use of technological methods in printmaking and effects on creative process
  1. Tez No: 591751
  2. Yazar: MÜNEVVER AYTEN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Baskıresim sanatını, ilk örneklerinden başlayarak hem geleneksel yöntemlerle hem de çağımız teknolojileri eşliğinde üretilmiş örneklerini araştırmış olan bu çalışma, tüm bu süreçteki sanatçının yaratıcılık sürecindeki bileşenlere odaklanmıştır. Tarihsel süreç içinde teknolojik gelişmelerle birlikte yaşam hızının artışına koşut olarak sanat üretme biçimleri de dönüşmüş, sanatçıya yeni olanaklar sunmuştur. Güncel sanatta bireysel ifade, teknolojik olanaklarla çeşitlenmiş, neredeyse anında sonuç alacağı bir deney ortamı sunmuştur. Bunun en iyi örneklerinden biri de dijital baskılardır. Tezin temel ilgisi baskıresimde teknoloji kullanımı ve yaratıcılık üzerine olmasına karşın sanatçıların konvansiyonel tekniklerle teknolojik yöntemleri karmalayarak yaptıkları çalışmaları doğru değerlendirebilmek için dijital dönem ve üretimlerinin analizinden önce baskıresmin tarihi çerçevesi çizilmiştir. Böylece tezin birinci bölümünde baskı sanatının kökenleri ve tarihsel arka planı araştırılmıştır. Geleneksel baskı yöntemleri ve kullanıldığı alanlar, öne çıkan örnekler ile birlikte değerlendirilmiştir. Tezin ikinci kısmı güncel teknolojinin geleneksel baskı yöntemlerinde kullanımına odaklanmıştır. Bu bölümde baskı resimde dijital baskı yöntemlerinin kullanımında bir dönüm noktası oluşturan fotoğrafın icadı ve sonrasında kullanılan teknikler irdelenmiştir. Özellikle dijital sıçramanın yaşandığı 1990 sonrası, sanatçıların hem geleneksel hem de dijital yöntemleri kullanarak oluşturdukları ürünler; melez baskı araştırılmış, örneklerle değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise teknolojinin baskıresim üretim sürecinde yaratıcılığa olan etkileri, sanatta yaratıcılık ile yaşam biçimimizi kökten etkileyen teknoloji odağında örneklerle incelenmiş, sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which started with the first examples of the art of printmaking, has explored both traditional methods and examples of our contemporary technologies and focused on the components of the artist's creativity process. In the historical process, along with the technological developments, parallel to the increase in the speed of life, forms of art production have also been transformed and the artist has provided new opportunities. Individual expression in contemporary art has provided an experimental environment where technological possibilities can be diversified and get immediate results. One of the best examples of this is digital prints. Although the main concern of the thesis was on the use of technology and creativity in printmaking, the historical framework of printmaking was drawn before the analysis of the digital period and their production in order to evaluate the work of the artists by blending technological methods with conventional techniques. Thus, in the first part of the thesis, the origins and historical background of the art of printing were investigated. Traditional printing methods and areas of use were evaluated together with prominent examples. The second part of the thesis focuses on the use of current technology in traditional printing methods. In this section, the invention of the photograph, which constitutes a turning point in the use of technology in printing, is examined and the methods used after. Especially after 1990, when digital leaps were experienced, the products they created by using traditional and digital methods; hybrid printing was researched and evaluated with examples. In the third and last chapter, the effects of technology on creativity in printing production process were examined with examples in the technology focus which affecs the life style creatively and creativity.