Arslantaş dolayının jeolojisi ve cevherleşme olanakları
- Tez No: 17706
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER ÖZTUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
oz Çalışma alanında başlıca iki litolojik topluluk bulunmaktadır. Bunlar sığdeniz sedimanları olan şeyi, plaket kireçtaşı, Mikritik kireçtaşı Masif kireçtaşı ile Toleyitik- Subalkali karakterde, fazla kalın olmuyan kıtasal kabuk üze rinde gelişmiş ada yayı volkanizinâsı ya da kıta kenarı volkanizması ürünü Aglomera, Bazaltik andezitik lav akıntıları, Bazalt, Diyabaz, Diyorit gibi mağmatiklerce oluşturulmaktadır, İncelemeleri yapılan sahanın şiddetli tektonik olayların etkisi altında kaldığı gözlenir. Kuzeyden Güneye uygulanan sıkıştırmaların etkisi ile arazide bindirmeler, kıvrımlar, normal faylar gelişmiştir. Sahada varolan alterasyon ve Mineralizasyonlar volkanikler içinde belli stratigrafik seviyelere yerleşmiştir. Aylendere ve Tilbehafirde ayrı ayrı iki alterasyon, minera- lizasyon türü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstrac Interested area is 5 km N.E of Maden province of Elazığ. Main geologicaial rock units: consist of, şeyi, La minated Limestone (Main). Micritiç Limesitone, Massive Li mestone, clasified as Sedimantary Group, and Anglomecate, Hyalin Basalt, Porcphyric Basalt, Diabase Manganese Chert, Diorit and Mud Stone clasified as Volcanic Group. Sediman tary Group, aged by previous work as Meastrihtien Paleocen. Volcanic Group aged by previous works of Oligocene. Main Lithologicial units overided by overthrust. Primary relationship of geologicial units obscured by faul ting and folding. Masivve sulphur lenses Loceted between Porphyric Ba salt and Diabase contacs. Alterations and mineralizations located on E-W trended belt.