Kadirli – Aslantaş (Osmaniye) dolaylarının cbs tabanlı heyelan duyarlılık değerlendirmesi
Gis based landslide susceptibility assessment of the Kadirli - Aslantaş (Osmaniye) region
  1. Tez No: 348615
  2. Yazar: SENEM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Kadirli ilçesi dolayında ki toplam 523 km2'lik alanın heyelan duyarlılık değerlendirmesi yapılmıştır. Envanter haritasına göre heyelanların alansal dağılımı çalışma alanının yaklaşık % 3'üne karşılık gelmekte olup, hareketin tipi genel olarak dairesel ve kompleks kayma şeklinde gözlenmektedir. Ortalama heyelan alanı 0,07 km2 ve 0,1 km2'nin altındaki heyelanlar toplam heyelanların % 80'ini oluşturmaktadır. Bakü Tiflis Ceyhan petrol boru hattının 30 km'lik bölümü çalışma alanı içerisinden geçmektedir. Heyelanlar bölgede en fazla, engebeli arazi ünitelerini oluşturan Geç Pliyosen yaşlı Kadirli formasyonu içerisinde gözlenmektedir. Kadirli formasyonu, çalışma alanının % 65'inde yüzeylenmekte olup litolojik olarak zayıf çimentolu çakıltaşı, kumtaşı ve kiltaşı ardalanmasından oluşmaktadır. Landsat TM uydu görüntüsü kullanılarak yapılan arazi kullanım haritasına göre; çalışma alanının % 40'nın bitki örtüsüz ve tarım arazilerine karşılık geldiği belirlenmiştir. Çalışma alanının Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı heyelan duyarlılık haritası, mantıksal regresyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede haritalama ünitesi olarak 25*25m'lik pikseller kullanılmıştır. Elde edilen heyelan duyarlılık haritasi olasılık değerlerine göre çok düşük (p < 0.18) ve çok yüksek (p > 0.72) aralığında 5 sınıfta değerlendirilmiştir. Duyarlılık haritasında yüksek ve çok yüksek duyarlı bölgeler çalışma alanın %35,54'üne karşılık gelmekte olup bu bölgelerde heyelanların %86,46'sı bulunmaktadır. Oldukça yüksek performansa sahip duyarlılık haritasının bölgede yapılacak üst ölçekli planlama çalışmalarına önemli katkı sağlayacak nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, landslide susceptibility assessments were achieved in 523 km2 area around Kadirli town. Inventory map revealed that 3 % of the area affected by landslides which are mostly rotational and complex movements in nature. The average landslide size is 0,07 km2 and the landslides smaller than 0.1 km2 area constitute 80% of all. 30 km.section of the Bakü Tiflis Ceyhan oil pipeline pass through the study area. Some settlements, agricultural lands and some places in vicinity of the pipeline have been adversely affected by landslides. Landslides are mostly located in Kadirli formation of Upper Pliocene which mainly corresponds to hillside morphologic units. Kadirli formation crops out in the 65 % of the entire study area and made up of slightly cemented conglomerate, sandstone and claystone intercalations. The land use map prepared using Landsat TM image revealed that 40 % of the area is represented by bare and farm lands.The GIS based landslide susceptibility map of the study area was prepared using logistic regression analysis. The landslide conditioning factors used in the statistical analysis were geological, landform classification, land use, curvature, aspect, slope, topographic wetness index, stream power index and slope length factor map. 25*25m pixels were used as mapping units during the statistical assessments. The obtained landslide susceptibility map divided into five intervals according to the probability values varying between very low susceptible (p < 0.18) and very high susceptible (p > 0.72) classes. The high and very high susceptible areas corresponds 35.54 % of the entire area where 86.46 % of the landslides were located hereinto. The accomplished landslide susceptibility map with relatively high performance could be used during the medium scale planning strategies.