The Higgs sector of the MSMM with general soft breaking terms
Genel yumaşak kırıcı terimlere sahip MSMM'de Higgs sektörü
  1. Tez No: 177064
  2. Yazar: ASLI SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR, PROF. DR. OKTAY PASHAEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, holomorf olmayan yumuşak kırıcı terimlerin Minimal SüpersimetrikStandard Model' in kütle spektrumlarındaki etkilerini gösteren analize dayanmaktadır.Parçacık Fiziği'nin Standart Modeli'ndeki sorunlardan kısaca bahsettikten sonra,süpersimetrinin (SUSY) temel özeliklerini içeren bir özet verdik. Ardından, nedensüpersimetrinin evrenin tam bir simetrisi olamayacağını ve kırılmış olması gerektiğiniayrıntılı bir şekilde tartıştık. Genel olarak, global süpersimetri kırılması bir grup operatörle parametrize edilir. Bu operatörler hem holomorf hem de holomorf olmayanyapılarda olabilirler. Dahası, MSSM gibi ayar singletleri içermeyen teorilerde bahsi geçenholomorf olmayan süpersimetri kırıcı terimler yumuşak olmalıdır ve herhangi bir ayarhiyerarşisine yol açmamaları gereklidir.Bu tez çalışmasında, yumuşak kırıcı terimlerin MSSM'deki Higgs sektörüüzerindeki etkilerini inceledik. Holomorf olmayan trilinear kuplajların ? parametrelerindenyola çıkarak, Higgs sektörünü chargino sektörü ile birlikte analiz ettik.Bu sekörler LHC' deki deneylerde üzerinde durulan temel iki sektör olduklarından,sonuçlarımızın gelecek zamanlarda test edilebileceklerini düsünüyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is basically established upon an analysis of determining the effects ofthe non-holomorphic soft supersymmetry breaking terms on the mass spectrum of theminimal supersymmetric standard model (MSSM). We give an overview concerning thefundamental concepts of supersymmetry (SUSY) after providing a brief discussion aboutthe problems of Standard Model (SM) of particle physics. Then we discuss in detail thatSUSY is not the exact symmetry of nature and it must be broken. In general, the breakdownof the global supersymmetry is parameterized by a set of operators. These operatorscould be both holomorphic or non-holomorphic in structure. Hence, in theories like the(MSSM) that do not contain any gauge singlets, these non-holomorphic supersymmetrybreaking terms are soft and do not pose any problem for gauge hierarchy.In this thesis, in particular we study the impacts of the non-holomorphic softbreakingterms on the Higgs sector of the MSSM. We analyze Higgs sector in conjunctionwith the chargino sector so as to single out the effects of non-holomorphic trilinearcouplings from the ? parameters. Since the aforementioned sectors are two of the primeconcerns of experiments at the LHC, we expect that our results will be testable in nearfuture.