Yüksek halka mertebelerinde standart model higgs sektörünün yoklanması
Probing higgs sector of the standart model at high loop levels
  1. Tez No: 456184
  2. Yazar: YAŞAR HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde temel amacımız Standart Model'in Higgs sektörünün yüksek halka mertebelerinde yoklanmasıdır. Literatürde üç halka mertebesine kadar hesaplanmış olan Higgs'in efektif potansiyeliden türetilecek Higgs'in öz bağlaşım sabitleri kullanılarak LHC, ILC ve PLC gibi çarpıştırıcılarda Higgs süreçlerine ait tesir kesitleri hesaplanmıştır. Bu sayede Standart Model öngürüsü çerçevesindeki Higgs sektörü, yüksek halka mertebelerinde düzeltilmiş haliyle çarpıştırıcılarda test edilebilecek ve çıkan sonuçlar elimizde bir altyapı olduğu için sağlıklı bir şekilde tartışılabilecektir. Daha önce literatürde bu hassasiyette böyle bir çalışmanın yapılmamış olması çalışmaya özgün değer katmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our main goal, in this thesis, is probing the Standard Model Higgs sector at high loop levels. To analyze Higgs process without background pollution, cross sections that belong to the Higgs process has been calculated by using self coupling constants of Higgs boson produced by effective potential of Higgs boson which is calculated up to four loop levels as known in literature. It is possible to observe this Higgs process at LHC, ILC and PLC collisions. Thus, Higgs sector bordered by the predictions of the SM can be tested at colliders with corrected form on high loop levels and the results can be discussed properly since we have groundwork. There is no work about Higgs process in literature with this sensitivity. Therefore, this absence gives an original insight to our work.