Higgs bosons of gauge?extended supersymmetry at the lhc
Ayar-genişletmeli süpersimetrik modellerin lhc? deki higgs sinyalleri
  1. Tez No: 276969
  2. Yazar: HALE SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması ayar genişletmeli süpersimetrik modellerin Higgssektörünün detaylı fenomenolojik analizine dayanır. Standart modelinve aynı ayar yapısına sahip Minimal Süpersimetrik Standart Modelin(MSSM) ayar yapısına extra abelyen $U(1)^{\prime}$ simetrisiekleyerek elde edilen bu extra ayar simetrileri MSSM'in $\mu$problemini çözmek için ileri sürülmüştür, ve büyük birleşim teorisiile sicim teorilerinden kaynaklanan düşük enerjili süpersimetrikmodellerde de ortaya çıkarlar.Bu çalışmada Higgs bozon kütleleri ve bu kütlelerin çeşitli modelparametrelerine bağlılığını analiz ettik. Özellikle tüm Higgsbozonlarının kütlelerini hesapladık, ve en hafif Higgs kütlesini LEPve Tevatron deneyleri ile karşılaştırdık. Sonra LEP ve Tevatronsınırlarından gelen, Higgs kütleleri ve geri kalan modelparametreleri üzerindeki sınırlandırmaları gösterdik. Çeşitli modelparametreleri arasındaki ilişkileri analiz ettik ve parametreuzayını tarayarak ve muhtemel parametre değerlerini inceleyerekdışlanan bölgeleri belirledik. Daha sonra parametre uzayı üzerindekiLEP ve Tevatron sınırlan- dırmaları ışığında LHC ölçümleri içintahminde bulunduk.Bu tez çalışmasının sonucu olarak $\mu$-probleminin çözümündenkaynaklanan düşük enerjili $U(1)^{\prime}$ modelinin en hafif Higgskütlesinin $\sim 200\ {\rm GeV}$ kadar büyük değerler alabilmesineolanak sağladığını ve belli parametre bölgesi için Tevatron sınırınıihlal ettiğini bulduk. Bununla birlikte E(6) grubunun kırılmasındankaynaklanan $U(1)'$ modelinin, Higgs bozonu kütlesini Tevatronunyasak bandına, ancak $U(1)'$ ayar birleşme katsayısının büyükbirleşim teorisinin tek adımda kırılmasına karşılık gelen ayarbirleşim katsayısından büyük değerler aldığında yükseldiğini bulduk.Aynı zamanda Tevatron sınırının $U(1)'$ modelinin belliparametreleri üzerine güçlü sınırlandırmalar koyduğunu belirledik vebu da bizi LHC ölçümleri öncesinde belli parametre aralıklarınıbelirlemeye yönlerdirdi.
Özet (Çeviri)
This thesis work is devoted to a detailed phenomenological analysisof the Higgs sector of gauge-extended supersymmetry in light of themost recent experimental bounds. Such extra gauge symmetries,obtained by adding an extra Abelian symmetry $U(1)^{\prime}$ to thegauge structure of the Standard Model (SM) and MinimalSupersymmetric Standard Model (MSSM) which have the same gaugestructure, are urged by the $\mu$ problem of the MSSM, and they alsoarise frequently in low-energy supersymmetric models stemming fromGUTs and strings.We analyze the Higgs boson masses and their dependencies on variousmodel parameters. In particular, we compute masses of all the Higgsbosons, and confront the mass of the lightest one with the LEP andTevatron experiments. Then we indicate the restrictions from LEP andTevatron bounds on the masses and remaining model parameters. Weanalyze correlations among various model parameters, and determineexcluded regions by both scanning the parameter space and examiningcertain likely parameter values. Furthermore, we make educatedprojections for LHC measurements in light of the LEP and Tevatronrestrictions on the parameter space.As a result of this thesis work we find that $\mu$-problem motivatedgeneric low-energy $U(1)^{\prime}$ model yields lightest Higgsmasses as large as $\sim 200\ {\rm GeV}$, and violates the Tevatronbounds for certain ranges of parameters. However, we find that$U(1)'$ model stemming from E(6) breaking elevate Higgs boson massinto Tevatron's forbidden band when $U(1)'$ gauge coupling takeslarger values than the one corresponding to one-step GUT breaking.We also obtain that the Tevatron bounds put strong restrictions oncertain parameters of the $U(1)^{\prime}$ model and they lead todeterminations of certain parameter ranges before the LHCmeasurements.