Doğu Karadeniz bölgesi odonata türleri üzerine faunistik ve taksonomik bir araştırma
Study on the fauna and taxonomy of odonata in the East Black Sea region
  1. Tez No: 177070
  2. Yazar: ALİ MİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, araştırma alanı olarak seçilen, Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde, akarsu ve gölet çevrelerinde, 2005-2007 yılları arasında, mayıs-ekim ayları içerisinde, 2759 adet ergin Odonata örneği toplanmıştır.Yapılan değerlendirmeler sonucu, 10 familyaya giren 21 cinse ait 40 tür ve 10 alttür düzeyinde 50 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan, Sympecma fusca, Ischnura elegans ebneri, I.elegans pontica, Coenagrion ornatum, Erythromma viridulum orientale, Anax parthenope, Onychogomphus forcipatus albotibialis, O.lefebvri, Cordulegaster picta, Sympetrum depressiusculum ve S.meridionale Doğu Karadeniz Bölgesi için yeni kayıtlardır.Tespit edilen 40 tür ve 10 alttür düzeyindeki 50 taksonun bilinen coğrafi dağılımları, sinonimleri, tip lokaliteleri verilmiş ve ayırt edici taksonomik özellikleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was collected 2759 Odonata specimens from the vicinity of stream and puddles in the East Black Sea Region, that was choosen as a study area, between May and October in 2005-2007.It was determined 50 taxa including 40 species and 10 subspecies from 21 genus belonging to 10 families after the evaluation. Sympecma fusca, Ischnura elegans ebneri, I.elegans pontica, Coenagrion ornatum, Erythromma viridulum orientale, Anax parthenope, Onychogomphus forcipatus albotibialis, O.lefebvri, Cordulegaster picta, Sympetrum depressiusculum and S.meridionale are new records for the Odonata fauna of The East Black Sea Region.Geographical distribution, synonymes, type locality, and taxonomical features of these 50 taxa including 40 species and 10 subspecies were given.