Kısıntılı ve kısmi kök kuruluğu sulama tekniğinin bodur elmanın bazı gelişim parametrelerine etkisi
Effect of deficit irrigation and partial root drying irrigation techniques on some development parameters of dwarf apple
- Tez No: 177104
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Suyun kıt olduğu ülkemizde ekonomik değeri yüksek olan elma yetiştiriciliğinde hem iyi bir sulama işletmeciliği hem de yüksek verim ve kaliteli meyve elde edebilmek için sulama ölçütlerinin ortaya konulması gerekmektedir.Bu çalışma, tam sulama (TS) ve kısmi kök kuruluğu (KKK) sulama tekniklerinin damla sulama yöntemi ile sulanan bodur anaçlar üzerine aşılı iki yaşında olan Mondial Gala elma ağaçlarında su tüketimi ve bazı gelişim parametrelerine etkilerini belirlemek amacıyla Kahramanmaraş yöresinde yürütülmüştür.TS sulama konularında ağaç sıralarından bir damla sulama laterali, KKK sulama konularında ise ağaç sırasının iki tarafına yaklaşık 30 cm uzaklığa damla sulama laterali döşenmiş ve her sulamada dönüşümlü olarak bir lateralden sulama yapılmıştır. Bodur elmanın su düzeylerine olan tepkisini ölçmek için TS sulama tekniğinde dört farklı bitki-pan katsayısı ( Kcp1= 0.6, Kcp2= 0.8, Kcp3= 1.0, Kcp4= 1.2 ), KKK sulama tekniğinde ise üç farklı bitki-pan katsayısı (Kcp2= 0.8, Kcp3= 1.0, Kcp4= 1.2 ) seçilmiştir. Deneme konularına uygulanan sulama suyu miktarları TS konularında 565 - 1129 mm, KKK konularında 376 ? 565 mm; ortalama bitki su stres indeksi (CWSI) değerleri TS konularında 0.33 ? 0.48, KKK konularında 0.44 ? 0.62 arasında değişirken dekara verim değerleri ise TS konularında 63.8 ? 150.6 kg, KKK konularında 229.1 ? 341.5 kg arasında değişiklik göstermiştir.Meyve kalitesinin birer göstergesi olan meyve ağırlığı ve meyve eni değerleri KKK konularında, ağaç boy ve yüksekliği gibi vejetatif gelişim parametreleri ise TS konularında önemli derecede fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country where water is limited, irrigation criteria should be defined in order to obtain high yield and quality fruit in addition to good irrigation operation in apple production with high economic value.This study was conducted in Kahramanmaraş region to determine the effects of full irrigation (FI) and partial root drying (PRD) irrigation techniques on water consumption and some growing parameters of two years old Mondial Gala apple trees which are grafted on dwarf apple's rootstock and irrigated by drip irrigation method.In FI irrigation treatments one drip irrigation lateral was laid down for each tree row whereas in PRD irrigation treatments one lateral approximately 30 cm apart was laid down for each side of each tree row and one lateral was used in each irrigation interchangeably. Four different crop-pan coefficient ( Kcp1= 0.6, Kcp2= 0.8, Kcp3= 1.0, Kcp4 = 1.2 ) in deficit irrigation and three different crop-pan coefficient (Kcp2= 0.8, Kcp3 = 1.0, Kcp4= 1.2 ) in PRD treatments was selected to measure the response of Mondial Gala apple to different water levels. Irrigation water applied to the experimental treatments was 565 - 1129 mm in FI treatments and 376 - 565 mm in PRD treatments; average crop water stress index (CWSI) was 0.33-0.48 in FI treatments and 0.44 - 0.62 in PRD treatments; yield per dekar was 63.8-150.6 kg in FI treatments and 229.1-341.5 kg in PRD treatments.Fruit weight and fruit diameter which are indicator in fruit quality in PRD treatments and vegetatif growing parameter such as tree and shoot height in FI treatments were found significantly high.