Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri yardımıyla toprak haritalarının güncelleştirilmesi
Updating soil maps by using geographical information systems and remote sensing tecniques
- Tez No: 177107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toprak haritaları, tarımsal üretim, çevre koruma, kırsal ve kentsel planlama çalışmaları için çok önemli bilgiler sağlamalarına karşın yüksek kalitede toprak haritaları bulmak her zaman kolay değildir. Son yıllarda Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve uzaktan algılama teknolojisindeki gelişmeler kaliteli toprak haritalarının hızla elde edilmelerine olanak sağlamaktadır. Araştırma alanı, Kahramanmaraş il merkezinin güneyinde yaklaşık olarak 15000 ha alanı kapsamaktadır. Bu çalışmada, CBS teknikleri ve uzaktan algılama teknolojisi kullanılarak mevcut toprak haritalarının yenilenmesi amaçlanmıştır. Sayısal jeoloji haritalarına dayalı olarak araştırma alanında 15 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Bu topraklar, toprak taksonomisine göre Entisol, Inceptisol Vertisol ve Mollisol olarak sınıflandırılmıştır. CBS teknikleri ve uzaktan algılama teknolojisi kullanılarak elde edilen topoğrafik haritalar ve arazi kullanım haritaları temel alınarak haritalama birimleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Even thoughs soil maps provide very important information for agricultural production, environmental protection, and rural and urban based planning. However it is hard to find high quality soil maps. In recent years, the improvements in Geographical Information System (GIS) and remote sensing technology have allowed rapid generation of high quality soil maps. The study area of approximately 15000 hectares located in southern of Kahramanmaraş city. In this study, it is aimed to update current soil maps by using GIS techniques and remote sensing technology. In the study area, 15 different soil series were identified based on digital geology maps. These soils were classified as Entisol, Inceptisol Vertisol, and Mollisol according to soil taxonomy. Based on topographic maps and land use maps produced by using GIS techniques and remote sensing technology, mapping units were distinguished