Kahramanmaraş koşullarında yaprak döktürücü uygulama zamanlarının pamukta (G. hirsutum L.) verim ve kalite özelliklerine etkisi
The influence of defoliation timing on yield and quality properties of cotton (G. hirsutum L.) under Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 177111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
2006 yılında Kahramanmaraş koşullarında yürütülen çalışmada ekimden 110, 115, 120 ve 125 gün sonra uygulanan yaprak döktürmenin Ağdaş-3 ve Maraş-92 pamuk (G.hirsutum L.) çeşitlerinde verim, verim unsurları ve lif kalitesi ile ilgili önemli özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaprak döktürücü olarak Thidiazuron (120 g/l) + Diuron (60 g/l) defoliant (yaprak döktürücü) kimyasalı 60 ml/da dozunda uygulanmıştır. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuş, 10 m boyunda 4 sıradan oluşan parsellerde sıra arası 70 cm, sıra üzeri 20 cm olacak şekilde ayarlanmıştır.Çalışmada, koza kütlü ağırlığı (g), çırçır randımanı (%), 100 tohum ağırlığı (g), kütlü pamuk verimi (kg/da), lif uzunluğu (mm) (%2.5 S.L.), lif inceliği (micronaire), lif kopma dayanıklılığı (g/tex), lif kopma uzaması (elongation) (%), lif uzunluk uyum indeksi (uniformity index) (%), grilik değeri (yansıtma değeri) (Reflectance Degree) (Rd), sarılık değeri (Yellowness) (+b), renk derecesi (Colour Grade) (CG), kısa lif oranı (SFI) (%), lif pamukta yabacı madde alanı (Trash Area) (%) ve lif pamukta yabancı madde sayısı (Trash Count) incelenmiştir. Elde edilen veriler SAS istatistik paket programı kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuş ve ortalamaların karşılaştırılmasında Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.Sonuç olarak, ekimden 110 ve 120 gün sonra yapılan yaprak döktürmenin kütlü pamuk verimi bakımından en uygun zaman olduğu belirlenmiştir. Lif kalitesi bakımından ise, lif inceliği ve sarılık değeri dışında kalan diğer özelliklerde yaprak döktürmenin lif kalitesi üzerine herhangi bir etkisinin bulunmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2006 under Kahramanmaraş conditions to determine the influence of defoliation 110, 115, 120 and 125 days after sowing on yield, yield components and important fiber quality properties of cotton varieties of Ağdaş-2 and Maraş-92 (G. hirsutum L.). Thidiazuron 120g/l + Diuron 60 g/l was applied in dose of 60 ml/da as a chemical defoliant. Experiment was established according to split plots design with 3 replications. Four-row plots were 10 m length and planting space was 70 cm x 20 cm.In this study seed cotton weight per boll (g), ginning outturn (%), 100 seed weight (g), seed cotton yield (kg/da), fiber length (mm) (2.5 % S.L.), fiber fineness (micronaire), fiber strength (g/tex), elongation (%), uniformity index (%), reflectance degree (Rd), yellowness (+b), colour grade (CG), short fiber index (SFI) (%), trash area (%) and trash count were investigated. Obtained data were analysed using SAS statistical package and means were compared according to Duncan?s multiple comparison test.As a result, it was determined that defoliaton 110 and 120 days after sowing are the best time for seed cotton yield. For fiber quality; it can be said that defoliaton has not any influence on fiber quality properties except fiber fineness and yellowness.