Bazı yulaf genotiplerinin verim ve kalite kriterleri ile silaj özellikleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of some oat genotypes for yield and quality with silage traits
- Tez No: 423841
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVRİCAN DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş koşullarında, 2011-2012 ürün yetiştirme sezonunda, 11 yerel yulaf genotipi (A9, A19, A68, A79, E10, K2, K34, K43, Amasya, Bozkır1-5 ve Apak 2-3) ile 5 standart yulaf çeşit (Ankara-84, Seydişehir, Checota, Yeşilköy-330 ve Faikbey) kullanılarak tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, çiçeklenme dönemindeki yeşil ot verimi ve biyomas (kg/da), bayrak yaprak eni(cm), bayrak yaprak boyu(cm), sap kalınlığı(cm), bitki boyu(cm), salkım sayısı (adet/m2), salkımdaki tane sayısı(adet), salkımdaki tane ağırlığı(g), vejetatif periyot(gün ve sıcaklık), tane dolum periyodu(gün ve sıcaklık), ekim olgunlaşma süresi(gün ve sıcaklık), yatma (skala), olgunlaşma döneminde biyomas (kg/da), tane verimi (kg/da), hasat indeksi (%), bin tane ağırlığı(g), tanede protein oranı (%), kavuzsuz tane oranı (%) özelliklerinin yanında, silaj ham kül oranı, kuru madde tayini, silaj pH değeri, silaj ham protein oranı ve toplam protein oranı, özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yulaf genotipleri incelenen tüm özellikler yönünden önemli ölçüde farklı bulunmuştur. Tane verimi bakımından K2 (484.7 kg/da) ve A79 (400.7 kg/da) genotipleri en yüksek TV'ne sahip olmuşlardır. Çiçeklenme dönemi yeşil ot verimi yönünden de Faikbey çeşidi (1895 kg/da) en yüksek değere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2011-2012 growing season, under Kahramanmaras conditions using 11 oat landraces (A9, A19, A68, A79, E10, K2, K34, K43, Amasya, Bozkır1-5 and Apak 2-3) and 5 commercial oat cultivars (Ankara-84, Seydisehir, Checota, Yesilköy-330 and Faikbey) in a randomized complete block design with three replications. In the research, forage yield at anthesis(kg/da), biomass(kg/da), flag leaf width(cm), flag leaf length(cm), stem diameter(cm), plant height(cm), panicle number (panicle/m2), grain number per panicle (grains), grain weight per panicle(g), vegetative period (days), grain filling period(days), days to maturity(days), lodging(scale) biomass at harvest (kg/da) grain yield (kg/da), harvest index (%), 1000-grain weight(g), protein ratio (%), groat percentage (%) traits, In addition, silage pure ash ratio (%), dry matter determination (%), silage pH values, silage crude protein ratio (%) and total protein ratio(%) were investigated. According to results; oat genotypes were significantly different for all investigated traits. K2 (484.7 kg/da) and A79 (400.7 kg/da) genotypes had the highest grain yield. Faikbey commercial cultivar (1895 kg/da) also had the highest forage yield at anthesis.