Kahramanmaraş ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal ve biyo-teknik analizi
Structural and bio-technical analysis of aquaculture farms in Kahramanmaraş
- Tez No: 177128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HAKAN BÜYÜKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma; Kahramanmaraş'ta su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin sahip oldukları teknik imkânlar ile karşılaştıkları problemleri belirlemek ve elde edilecek bilgilere göre sektörün gelişmesini sağlayacak çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür.Bölgede ruhsatlı olarak su ürünleri üretim faaliyetinde bulunan toplam 21 işletme tespit edilmiştir. Bunların tamamına gidilerek, yüz yüze görüşülmek usulüyle anket çalışması yapılmış, işletmelerin mevcut durumu ve problemlerini ortaya koymaya yönelik veriler toplanmıştır.Bu işletmelerin toplam proje kapasiteleri 6529 ton/yıl iken toplam üretim kapasiteleri 2991 ton/yıl olarak belirlenmiştir. Ortalama yem değerlendirme oranı (FCR) 1,28 olarak belirlenmiştir. Havuzların verimli kullanılmadığı, stok yoğunluğunun düşük olduğu belirlenmiştir. Kahramanmaraş'taki, su ürünleri yatırım projeleri bilimsel verilere uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This Study was carried out by the aim of determining the feasibilities, structural and bio-technical problems of aquaculture facilities in the Kahramanmaraş.Total 21 fish farms licensed located in the fresh water, were determined. All of them were visited and interviewed with their owner face to face and data were collected in order to determine present condition of fish farms and their problems.Although total project capacities of farms were 6229 tons/year, the actual production was determine 2991 tons/year. The following results were obtained from this study; the average feed conversion rate was 1.28. We have determineted that ponds don?t productive use and stock density is very low. In Kahramanmaraş, aquacuture investments must prepare to belong scientific data.