Kahramanmaraş ilindeki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, walbaum 1792) işletmelerinde balık hastalıkları ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesi
Determinantin of fish diseases and treatment methods in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, walbaum, 1792) farms in Kahramanmaras province
- Tez No: 1010850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ÖZCAN, PROF. DR. ENGİN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği yapan işletmelerin karşılaştıkları altyapı sorunlarının ve yaygın olarak görülen hastalıkların belirlenmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda uygulanan tedavi yöntemlerinin belirlenmesi amaçlandı. Kahramanmaraş'ta faal olarak faaliyet gösteren gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği yapan 23 adet gökkuşağı alabalığı işletmesiyle gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilen anket çalışması kapsamında veriler toplandı ve değerlendirildi. Anket değerlendirmesi sonucunda 23 işletmenin toplam 5132 ton/yıl üretim kapasitesi ile tam kapasiteye yakın düzeyde faaliyet gösterdiği belirlendi. İşletmelerin 1989-2022 yılları arası kuruldukları, özellikle 2012 yılı ve sonrasında 16 yeni işletmenin kurulduğu görüldü. Bu 23 işletmenin 12'sinde görev yapan toplam 14 su ürünleri mühendisi ile birlikte toplamda 124 adet personel çalışmaktadır. 23 adet işletmenin 4 adedi kuluçkahane olarak faaliyet yürütmekte ve 65,5 milyon adet/yıl kapasite ile üretim yapmaktadır. İşletmelerin %83'ü sigortasızdır. İşletmelerin %78,26'sı baraj göllerinde kafes de %17,39'u kuluçkahanede, %4,35'i ise beton havuzda yetiştiricilik yapmaktadır. İşletmelerin %82,6'sında hastalık problemi ile karşılaşıldığı ve bu konuda aşı, vitamin, antibiyotik, dezenfektan gibi koruyucu ve önleyici tedbirler uyguladıkları, İşletmelerin büyük çoğunluğunun altyapı yetersizliği kaynaklı sorunlar yaşadığı tespit edildi. Ayrıca işletmelerde eğitimli uzman personel sıkıntısı olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify infrastructure-related problems, prevalent diseases, and treatment practices in rainbow trout farming enterprises operating in Kahramanmaraş province. Data were collected through a voluntary survey conducted with 23 active enterprises and subsequently analyzed. The findings indicated that the enterprises operate at near full capacity, with a total production capacity of 5.132 tons per year. Establishment dates ranged from 1989 to 2022, with a marked increase in investments after 2012. A total of 124 personnel are employed, including 14 aquaculture engineers working in 12 enterprises. Four enterprises operate as hatcheries, with a combined capacity of 65.5 million units annually. Additionally, 83% of the enterprises lack insurance coverage. Regarding production systems, 78.26% of enterprises use cage culture in dam lakes, 17.39% operate hatcheries, and 4.35% use concrete ponds. Disease occurrence was reported in 82.6% of enterprises, with commonly applied measures including vaccination, vitamin supplementation, antibiotics, and disinfection. Infrastructure deficiencies were identified as a major constraint affecting most enterprises, whereas no significant shortage of qualified personnel was observed. Overall, the results emphasize the need for improvements in infrastructure and disease management to enhance the sustainability of trout farming in the region.