Kahramanmaraş ilinde bir alabalık üretim işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi
Occupational health and safety risk assessment in a trout production facility in Kahramanmaras
- Tez No: 766786
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Su ürünleri yetiştiricilik sektörü, artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak oluşan gıda ihtiyacını karşılamak için sürekli büyümekte ve gelişmektedir. Yapılan yatırımlar ve açılan yeni işletmeler beraberinde yeni iş gücü ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Çalışma yaşamının zorlukları, sektörün iş yükünün ağırlığı, tecrübesiz çalışan sayısındaki artış ve yetersiz eğitim sonucunda iş kazası ve meslek hastalığında artış meydana gelmiştir. Bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması için önce işletmede bulunan potansiyel tehlikeler belirlenerek etkin bir risk analizi oluşturulmalıdır. Bu çalışmanın amacı, ilgili iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı eşliğinde, Kahramanmaraş bölgesinde bulunan bir alabalık işletmesi için oluşturulacak örnek risk analizi sayesinde sektörün ihtiyaçlarına ve bu alanda yapılacak olan yeni çalışmalara ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
The aquaculture sector is constantly growing and developing in order to meet the increasing world population and the resulting food needs. Investments made and new businesses opened have brought about the need for a new workforce. As a result of working life, the heavy workload of the sector, the increase in the number of inexperienced employees and insufficient education, an increase in work accidents and occupational diseases has occurred. In order to eliminate these negative situations, an effective risk analysis should be created by determining the potential hazards in the business. The aim of this study, it is aimed to shed light on the needs of the sector and new studies to be carried out in this field, thanks to a sample risk analysis to be created for a trout farm in Kahramanmaraş, accompanied by the relevant occupational health and safety legislation.