The effect of ATP dependent potassium channel blockage or opening on arrhythmias observed following partial lad occlusion in female rats
Dişi sıçanlarda ATP bağımlı potasyum kanallarının bloke edilmesi ya da açılmasının sol koroner arterin kısmi tıkanmasını takiben oluşan aritmiler üzerine etkisi
  1. Tez No: 177144
  2. Yazar: DERYA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, sol koroner arterin küçük bir dalının bağlanması ile oluşturulan iskemi sırasında gözlenen aritmiler üzerine hem ATP bağımlı potasyum kanal blokeri (Glibenclamide), hem de ATP bağımlı potasyum kanal açıcısının (Pinacidil) etkisi araştırıldı.Araştırmada 215-245 gr ağırlığında ve 7-8 aylık 30 Spraque-Dawley türü dişi sıçan kullanıldı. Glibenclamide 0, 5 mg/kg' lık dozda, koroner ligasyondan 20 dakika önce intraperitonel olarak, pinasidil 0, 01 mg/kg' lık dozda koroner ligasyondan 10 dakika önce intravenöz olarak kuyruk veninden verildi. Otuz dakikalık koroner ligasyon boyunca elektrokardiogram ve kan basınçları kaydedildi.Ligasyondan hemen sonra kan basıncı bütün gruplarda düştü. Glibenclamide kontrole göre ventriküler taşikardi yoğunluğunu azalttı ancak pinacidil bu etkiyi göstermedi. Glibenclamide otuz dakikalık ligasyon süresince gözlenen aritmilerin süresi ve tipine gore hesaplanan aritmi skorunu kontrol ve pinasidil grubuna göre azalttı.Sonuç olarak, ATP bağımlı potasyum kanal blokeri olan glibenclamide sıçanlarda 30 dakika iskemi sırasında oluşan aritmileri azaltmada etkili bulunmuştur. ATP bağımlı potasyum kanal blokerlerinin aritmiyi azaltmada etkili olması, iskemik olmayan alanla iskemik alan arasındaki elektriksel heterojenliğin azalmasına bağlı olabilir. Pinacidil normal miyokardiyal hücrelerde de potasyum kanallarının açılmasına neden olduğundan bu heterojenlik artabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of both ATP dependent potassium channel blocker (glibenclamide) and opener (pinacidil) on ischemia induced arrhythmia produced by ligation of smaller branch of left coronary arteries was researched.In the research, 30 Female Spraque-Dawley rats weighing 215 - 245 g. in 7-8 month old were used. Glibenclamide was given in 0, 5 mg/kg/100ul dose intraperitoneally 20 minute before coronary ligation and pinacidil was given in 0, 01 mg/kg/100ul dose intravenously from cocygeal tail vein 10 minute before coronary ligation.