The effect of ATP dependent potassium channel blockers and openers on arrhythmias observed following partial left coronary artery occlusion in male rats
Erkek sıçanlarda kısmi sol koroner arter tıkanmasını takiben oluşan aritmiler üzerine ATP bağımlı potasyum kanal bloker ve açıcılarının etkisi
  1. Tez No: 251454
  2. Yazar: SELÇUK YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Kardiyoloji, Biology, Physiology, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlarda ani ölümlerin % 50 den fazlası koroner damar tıkanması sonucu meydana gelen kalp krizine bağlı olarak oluşmaktadır. Kalp krizi sonucu oluşan ani ölümlerde esas neden miyokardiyal iskemi sonucu oluşan aritmilerdir. Bu nedenle bu aritmilerin azaltılması ya da önlenmesi ile ilgili deneysel çalışmalar yapılmaktadır. Araştırmalar, bu aritmilerin oluşumunda rol alan ATP bağımlı potasyum kanalları üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada önceki çalışmalardan farklı olarak daha küçük bir alanda miyokardiyal iskemi oluşturularak, ATP bağımlı potasyum kanal açıcılarının ve blokerlerinin, iskemi ile uyarılan aritmiler üzerine etkisi araştırılmıştır.Araştırmada 280?377 gr ağırlıkta, 8?9 aylık, 21 Spraque-Dawley erkek sıçan kullanıldı. Koroner ligasyondan önce pinacidil intravenöz olarak ve glibenclamide intraperitonel olarak verildi. 30 dakikalık koroner ligasyon süresince elektrokardiyogram ve kan basınçları kayıt edildi.Koroner ligasyon yapıldıktan sonra bütün hayvanlarda kan basıncı düştü. Glibenclamide 30 dakikalık ligasyon boyunca aritmi yoğunluğunu arttırdı, fakat istatiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadı. Pinacidil grubunda da benzer etki görüldü. Aritmi tipi ve süresine göre hesaplanan aritmi skoru glibenclamide ve pinacidil gruplarında kontrol grubundaki sıçanlara göre anlamlı bir farklılık oluşturmadı.Sonuç olarak, erkek sıçanlarda, pinacidil ve glibenclamide'in iskemik aritmiler üzerine etkisi büyük iskemik alan oluşturulan hayvan modellerine göre farklı bulundu. Bu farklı etki, erkeklerde ATP bağımlı potasyum kanal sayısı ve aritmi yoğunluğunun dişilere göre daha az olmasından kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
More than 50 % of Sudden Death in human being occurs due to heart attack that is generated by occlusion of coronary arteries. The reason of these sudden death is ventricular arrhythmia that occurs due to the myocardial ischemia. That?s why experimental studies have been done for the prevention or decreasing of these arrhythmias. Researches were concentrated on the ATP dependent potassium channels that have role in the generation of these arrhythmias. In this study, unlike previous studies; the effect of both ATP dependent potassium channel blocker and opener on ischemia induced arrhythmia were researched in rats having smaller infarct size.In the present study, 280-377 g weight, 8-9 months old, 21 Spraque-Dawley male rats were used. Pinacidil was given intravenously and glibenclamide was given intraperitoneally before coronary ligation. Electrocardiogram and blood pressure were recorded during 30 minutes of coronary ligation.Blood pressure decreased in all animals after coronary ligation. Glibenclamide increased the incidence of arrhythmia during 30 minutes of coronary ligation but there was no statistical difference observed. Similar insignificant effect was seen in pinacidil treated groups. Similarly arrhythmia score calculated from duration and type of arrhythmia was not significantly different in pinacidil and glibenclamide treated group according to control rats.As a result, the effect of pinacidil and glibenclamide on the arrhythmias induced by smaller ischemic area in male rats were different as it compared with larger ischemic model. This different effect may be due to the presence of less number of ATP dependent potassium channels and the appearance of less arrhythmia in males than females.