The acute combined effect of Pinacidil and Glimepiride on ischemia and reperfusi̇on i̇nduced arrhythmia. 'The role of ATP- dependent potassi̇um channel'
Pinasidil ve Glimepirid'in birlikte iskemi ve reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine akut etkisi, 'ATP bağımlı potasyum kanalının rolü'
- Tez No: 856249
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Kardiyoloji, Biology, Physiology, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, akut iskemi-reperfüzyon ile uyarılan aritmiler sırasında, K-ATP kanal açıcı olarak Pinasidil ve kanal bloker olarak Glimepirid uygulaması ile, ATP bağımlı potasyum kanalının rolünü vurgulamak amaçlanmıştır. Çalışmada 4 grup olarak 6-7 aylık 58 adet erkek Sprague-Dawley türü sıçan kullanılmıştır. Cerrahi işleme trakeostomi ile başlanmıştır, ardından operasyon sırasında kan basıncını ölçmek için, sağ femoral arterden kanülasyon yapılmıştır. İpek iplikle koroner arter bağlanmıştır ve bu şekilde 6 dakika kadar iskemi oluşturulmuştur, bu ip gevşetilerek 6 dakika reperfüzyon yapılmıştır. Kontrol grubunda, iskeminin ikinci dakikasında ve reperfüzyon başlangıcında sadece ilaç çözücüleri uygulanmıştır. Gruplar arasında ilaç uygulama zamanı değiştirilmemiştir. Pinasidil grubunda, Pinasidil ilacı Glimepirid solventi ile uygulanmıştır ve aynı şekilde Glimepirid grubunda Pinasidil solventi uygulandı. Kombinasyon grubunda hem Pinasidil hem de Glimepirid ilaçları birlikte verilmiştir. Aritmi tipleri, süreleri ve aritmi skoru, tek yönlü ANOVA ve bağımsız t-testi kullanılarak yapılmıştır. Pinasidil tek başına reperfüzyon döneminde antiaritmik etki göstermiş, ama Glimepirid proaritmik etkili olmuştur. Kombinasyon durumunda Pinasidil'in koruyucu etkisi Glimepirid ile ortadan kalkmıştır. Sonuç olarak, kanal açıcı ve bloker kullanımı birlikte aritmiye karşı beklenen koruyucu etkiyi göstermemiştir. Bunun nedeninin iki ilacın aksiyon potansiyeli süresindeki farklı etkisiyle, normal ve iskemik hücreler arasındaki heterojenliğin artmasından kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Pinasidilin tek başına aritmiye azaltıcı etkisi, ilacın hipotansif etkisiyle değil, onun aksiyon potansiyeli üzerine etkisiyle olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to highlight the role of ATP-dependent-potassium channel on ischemia/reperfusion induced arrhythmia during the acute phase, with the application of Pinacidil as KATP channel opener and Glimepiride as a channel blocker. In this study among 4 groups, 58 male Sprague-Dawley rats 6-7 months old were used. The surgical procedure started with tracheostomy, then femoral cannulation was performed to measure blood pressure during the operation. By using silk thread, coronary artery was ligated and 6 min. ischemia had been performed, and following 6 min. for reperfusion produced by removing the silk. In control group just drugs solvents were administrated at 2 min of ischemia and at the beginning of reperfusion Time of drugs administration among groups did not change. In Pinacidil group, Pinacidil drug were given with Glimepiride solvent, and the same were applied in Glimepiride group with Pinacidil solvent. In combined group both Pinacidil and Glimepiride drugs were given. The type of arrhythmia, the incidence and arrhythmic score were statistically comprised between groups using one way-ANOVA and independent t-test. Pinacidil alone was anti-arrhythmic in reperfusion period, while Glimepiride was pro-arrhythmic. The protective effect of Pinacidil was abolished by Glimepiride in combination group. In conclusion, the expected protective results against I/R injury induce arrhythmia through using channel activator and blocker were not observed. This result might be increasing heterogeneity in action potential duration due to the different effect of two modulators on action potential duration. The protection generated by Pinacidil alone might be depend on its effects on action potential duration instead of its hypotensive effect.