Seyreltik civa (II) klorür çözeltilerinin metalik aluminyum üzerine etkisi ve reaksiyon hızlarının incelenmesi
  1. Tez No: 17715
  2. Yazar: EMİN MURAT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEBAAT TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ö Z E T Bu çalışmada Seyreltik Cıva[ II]klorür Çözeltilerinin Metalik Alüminyum Üzerine Etkisi ve Reaksiyon Hızları incelenmiş olup reaksiyon sonucunda alüminyum metali üzerine cıva birikimi gözlenmiştir. 3u birikim hızını etkileyen Faktörler ; temperatur, cıva[II]klorür çözeltisinin konsantrasyonu ve çözeltiyle temas eden alüminyum teli yüzeyi olduğu görülmüştür. Değişik cıvaC II}klorür konsantrasyonlarında ve her bir konsantrasyon için ayrı temp eraturlarda birikme hızı incelenmiştir. Bu reaksiyon M/40, M/35, M/30, M/SO, M/15, M/10 ve M/5 konsantrasyonlarda incelenmiş olup, reaksiyonların aktivasyon enerjileri bulunmuş ve konsantrasyonla arttığı görülmüştür. Cıva [II] klorür çözeltisi üzerine CoB04> NiSO, LiCİ, KC1 ve tigG0..7H^0 tuzlarının etkisi incelenmiştir. 4 2
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, effects of aqueous mercuryClI]chloride solutions on metallic aluminium and the reaction speeds have been examined, and a deposit of mercury have been observed on aluminium as a result of the reaction. It was seen that factors effecting the speed of the deposit were ; temperature, concentration of the mercuryCllDchlo- ride solution, and the surface area of the aluminium wire in contact with the solution. Deposit speed has been examined for different concen trations of mercury C II 3chloride solutions, and at different temperatures for each concentration. This reaction was examined at m/40, M/35, M/3D, M/20, M/15, M/10 and M/S concentrations, reaction activation energies were found, and it was seen that this increased in parellel with the concentration. Effects of CoS04, NiS04, LiCl, KC1 and MgS04.7H O salts on mercury C II ^chloride solution were also examined.