Düşük oksijen konsantrasyonlarında ve izotermal koşullarda molibden sülfürün oksidlenme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 17716
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET MpS 'ün MoO 'e oksidlenme kinetiği 753-843 K sıcak- lık ve 0,005-0,020 atm, basxnc aralığında incelenmiştir. Dönüşüm- zaman ilişkisi, oluşan SO 'nin titrimetrik olarak ölçülmesi ile belirlenmiştir. Çok düşük oksijen konsantras yonlarının kullanılması ile oksidlenme reaksiyonu düşük bir hızla gerçekleşmiş ve oksidlenme sonucu açığa çıkan ısı gaz fazına transfer olmuştur. Peletlerde sıcaklık artışı göz lenmemiş ve bu nedenle izotermal koşullar sağlanmıştır. Elde edilen aktivasyon enerjisi 37,45 kJ mol x olarak bu lunmuştur. Yukarıda belirtilen koşullar altında hem kimya sal reaksiyon direnci ve hem de ürün tabakası gözenek di renci birlikte hızı kontrol etmektedir. Özellikle yüksek sıcaklıklarda belirli bir ürün tabakası oluşumundan sonra, ürün tabakası gözenek direnci başlı başına hızı kontrol et mektedir. Deneme sonucu elde edilen efektif difüzyon katsa yıları ile teorik olarak hesaplanan efektif difüzyon katsa yıları arasında çok iyi bir uyum olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The kinetics of roasting MoS to MoO was investi-,2.3 gated in the temperature range of 753-843 K and oxygen pressure range of 0,005-0,020 atm. Conversion-time relationships were determined by following the evolution of SO titrimetrically. By using very low oxygen concentra- 2 tions the oxidizing reaction occured at very slow rate and the heat evolved during the reaction was transfered to the gas phase. Temperature rise was not observed within the pellets and therefore the isothermal conditions were se cured. The observed activation energy was found to be 37,45 kJ mol~. Under the above conditions, both the chemical reaction resistance and the ash layer pore resistance were rate controlling. Especially at high temperatures, after a certain layer thickness, the ash layer diffusion resistance only was rate controlling. The effective diffusivity constants obtained from the experimental data were in good aggreement with calculated values.