Classical Zariski pairs with nodes
Düğümlü klasik Zariski çiftleri
  1. Tez No: 177173
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER DEGTYAREV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde basit singülerliği olan kompleks izdüşel6.dereceden eğriler çalışıldı. Klasik Zariskiçiftlerini oluşturan eğrilerin, özellikle dedüğüm içerenlerin, singülerliği koruyandeformasyona göre sınıflandırması yapıldı.Klasik Zariski çiftlerini oluşturan singülerlikkümelerinin, bir tanesinin dışında, her biri enfazla iki aileye karşılık gelir ki bunlar, abundant veabundant olmayandır. Diğer bir tanesi üç aileyekarşılık gelir ki bunlar da abundant ve iki eşlenikabundant olmayandır. Bu sınıflandırma latisler veikinci dereceden formlar kullanılarak aritmetik bir yollayapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study complex projective sextic curves withsimple singularities. All curves constituting classical Zariskipairs, especially those with nodes, are enumerated and classifiedup to equisingular deformation. Every set of singularitiesconstituting a classical Zariski pair gives rise to at most twofamilies, called abundant and non-abundant except for one whichgives rise to three families, one abundant and two conjugatenon-abundant. This classification is done arithmetically with theaid of integral lattices and quadratic forms.