Channel assignment and routing for multi-radio wireless mesh networks
Çok radyolu kablosuz örgü ağlarda kanal tahsisi ve yönlendirme
  1. Tez No: 177183
  2. Yazar: AHMET MURAT ÖZDEMİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kablosuz Örgü Ağlar yönlendiriciler arası çoklu atlamalı haberleşme yaparak kablosuz kapsama alanını genişlettikleri için geleceği parlak olan bir teknolojidir. Ama, çoklu atlamalı ağlarda atlama ve düğüm sayısı artarken ağın toplam iş gücü düşmektedir. Toplam iş gücünü artırmak için, bazı örgü yönlendiricileri birden fazla radyoyla donatılarak çok sayıdaki örtüşmeyen kanalların kullanılabilir bant genişliğinden faydalanabilmektedir. Fakat, bu bant genişliğini verimli kullanabilmek için de kanal tahsisi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. üstelik, en iyi kanal tahsisi algoritması da NP-Zordur. Bu tezde, topolojisi ve trafik profili verilen bir çok radyolu kablosuz örgü ağının kullanılabilir bant genişliğinin verimli şekilde kullanması için birleşik bir kanal tahsisi ve yönlendirme çözümü öneriyoruz. İlk başta, akışların son yollarını öngörüyor ve verilen trafik profili ve öngörülen yolları kullanarak bağların yükünü tahmin ediyoruz. Daha sonra üç değişik buluşsal ile bağların tahsis sırasını belirliyoruz. Daha sonra, sırası gelen bağa kullanılabilir kanallar arasında en az meşgul olanını tahsis ediyoruz. Son olarak, yönlendirme algoritmamız akışları alternatifler arasında en az yoğun olan yoldan yönlendiriyor. Çok radyolu ve çok kanallı kablosuz ağları destekleyen bir Ns-2 simülatörünü kullanarak kanal tahsis ve yönlendirme algoritmamızı değerlendirdik ve sonuçlarımızı tek kanallı ve çok radyolu çok kanallı kablosuz örgü ağlarında kanal tahsisi için kullanılan çeşitli algoritmaların sonuçlarıyla karşılaştırdık. Sonuçlar gösterdi ki, birleşik kanal tahsisi ve yönlendirme algoritmamız sadece 2 radyo ve 3 kanal kullanarak tek kanallı ağdan yaklaşık 5 kat fazla iş gücü yarattı. Ayrıca algoritmamız diğer çok radyolu çok kanallı algoritmalardan daha başarılı sonuçlar elde etti.
Özet (Çeviri)
Wireless Mesh Network is a promising technology since it extends the range of wireless coverage by multi-hop transmission between routers. However, in multihop networks the total throughput decreases with increasing number of nodes and hops. To increase the total throughput, some mesh routers are equipped with multiple radios to use the available bandwidth of multiple non-overlapping channels. However, channel assignment should be done carefully to effectively use this available bandwidth. Moreover, the optimal channel assignment algorithm is NP-hard. In this thesis, we propose a joint channel assignment and routingsolution to effectively use the available bandwidth for multi-radio wireless mesh networks with given network topology and traffic profile. Initially, we predict the final routes of the flows and estimate the loads on the links using these path predictions and given traffic profile. Then three different heuristics determine the assignment order of the links. Then the least busy channel among the available channels is assigned to the link. Finally, our routing algorithm routes the flows such that the selected path is the least busy path among the alternatives. We evaluated our channel assignment and routing algorithm using ns-2 simulator which supports multiple channels and multiple radios per node and we compared our results with single channel WMNs, and different algorithms for multi-radio multi-channel WMNs. The results show that our joint algorithm successfully achieves up to 5 times more throughput than single channel WMN with using just 2 radios and 3 channels. Our algorithms also out-performs other comparedchannel assignment algorithms for multi-radio multi-channel WMNs.