Channel assignment and routing for multi-radio wireless mesh networks
Çoklu radyolu kablosuz çokgen bağlantılı ağlarda kanal atama ve rotalama problemi
  1. Tez No: 177212
  2. Yazar: SITKI GÜLTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA EKİN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında çoklu atlamalı kablosuz çokgen bağlantılı ağlarda kanalatama ve rotalama problemi incelenmiştir. Bu sistemde her bir yönlendiricininbirden fazla radyoya sahip olduğunu, sistemin zaman dilimlerinden oluştuğunuve kanal atamalarının statik olduğunu varsaydık. Özellikle, belirli bir zamandilimi içerisinde radyo bağlantıları arasında yapılan kanal atamaları girişimkısıtlamasına uymak zorundadır. Bir zaman çerçevesi zarfında kurulan tümbağlantıların birleşimi ile her bir düğümden diğer her düğüme verilen maksimumatlama uzaklığı veya çap içerisinde bağlantı kurabilecek bir yönlü bağlantıoluşturuldu. Girişim ve çap sınırlamaları dikkate alınarak kullanılan zaman diliminienazlayacak kanal atama ve rotalama problemi çözüldü. Problemi küçük çaplıağlarda çözebilmek için bir tamsayı doğrusal program sunuldu. Büyük çaplı ağlariçin ise, üç çeşit sezgisel yöntem geliştirildi. Optimal çözümlerin bulunamadığıdurumlarda, sezgisel yöntem ¸çözümlerinin kalitesini değerlendirmek için sunulanmodelin gevşetilmis hali geçerli eşitsizlikler ve lagrangian gevşetilme yöntemi ilegüçlendirildi. Lagrangian gevşetme modelleri altgradyan algoritması kullanılarakoptimal çözüm veya alt sınır bulmak icin çözüldü. Sezgisel yöntemler değişikağ topolojileri için test edildi. Sayısal deneyler sonucunda yerel arama tabanlıiyileştirme sezgisel yönteminin problemi büyük çaplı ağlarda çözebilmek için enuygun yöntem olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the channel assignment and routing problem formulti-radio wireless mesh networks. We assume that each router has more thanone radio, the system operates in a time-slotted mode, and channel assignmentsare static. In particular, within a time slot the channel assignments for radioconnections have to obey the interference constraint. The union of all the connectionsestablished throughout the time horizon should result in a strongly connectednetwork where each node can communicate with every other node withinthe given maximum hop-distance or the diameter value. The objective is to minimizethe number of time slots used while respecting the interference and diameterrestriction. An integer linear program is proposed as an exact methodology tosolve the problem for small scale networks. For larger network sizes, three typeof heuristic approaches are developed. In order to evaluate the quality of theheuristic solutions, the lower bound of the model is strengthened through the useof valid inequalities and lagrangian relaxation. The subgradient algorithm is usedin lagrangian relaxation models to find optimal solutions or lower bounds. Theheuristics are tested on a large set of varying network topology instances. Thecomputational experiments illustrate that improvement heuristic based on localsearch is the most suitable approximation technique.