Entanglement in local systems
Yerel sistemlerde dolanıklık
- Tez No: 177203
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA ERÇELEBİ, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR OKTEL, PROF. ALEXANDER S. SHUMOVSKY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, öncelikle dolanıklığın ölçüsü tartışılmış ve n-seviye bir kuvantumsisteminin genel dolanıklık hallerini kurmak için bir yöntem tanıtılmıştır.Sonra dolanıklık yerel bir nesne olarak tartışılmıştır. Özellikle bir spin üç se-viyeli sistemi kullanılmış ve dolanık bir spin üç seviyeli sistemin dolanıklık kriter-lerine uyup uymadığı araştırılmıştır. Ayrıca bu yapılırken, dolanıklığın hangikriterlerinin gerekli olup hangilerinin gerekli olmadığı tartışılmıştır. Kuvantumdalgalanmaları ile dolanıklık arasındaki ilişki gösterilmiştir.Son olarak, Bell tipi eşitsizlikleri tartışılmış ve Bell tipi bir şartın, tek parçacıkdolanık hali tarafından ihlal edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we first discuss entanglement measures and we introduce a way toconstruct generic entangled states of an n-level quantum system.Then we discuss entanglement as a local object. Particularly we use a spinqutrit, and investigate whether an entangled spin qutrit obeys entanglement cri-teria or not. While doing this, we also discuss, which criteria of entanglementare essential and which of them are not. We show the relation between quantumfluctuations and entanglement.Lastly, we discuss Bell type inequalities and we show violation of a Bell typecondition by a single particle entangled state.