Predicting risk of mortality in patients undergoing cardiovascular surgery
Kalp ve damar cerrahisinde ölüm riski tahmini
  1. Tez No: 177208
  2. Yazar: AYŞEN TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALTAY GÜVENİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kalp damar cerrahisi kapsamında yapılan ameliyatlarda ölüum riskinin belirlenip hasta ve hasta yakınlarına ameliyat öncesinden bildirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla Avrupalı araştırmacılar tarafından EuroSCORE (The European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) adında bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem ameliyat öncesi ölçülen bazı parametreleri kullanarakameliyat sırasında veya ameliyattan sonraki ilk 30 gün içerisinde hastanın ölüm (mortality) riskini vermektedir. Bu model Avrupa'da yapılan çok sayıdaki ameliyatta kaydedilen bilgilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesiyle oluşturulmuştur.Günümüzde cerrahi tekniklerinde gelişmeler ve ameliyatlardaki ölüm risklerinde düşüş görülmesine rağmen, hasta ve hasta yakınları için ölüm riskinin bilinmesi hala daha büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, hastanın ölüm riskinin bilinmesi devlet ve özel sağlık sigorta şirketleri için gerekmektedir.Bu araştırmada Türkiye'deki hastanelerde yapılan kalp-damar ameliyatlarında ölçülen parametrelerin kaydedilebileceği bir veri tabanı ve bu kayıtlar üzerinde makine öğrenmesi çalışmaları ile EuroSCORE'a benzer bir risk belirleme modelinin öğrenileceği bir sistem geliştirilmiştir. Bu araştırmada, özniteliklerin ROC alanı risk hesaplanmasında özniteliklerin ağırlığı olarak kullanılmaktadır.Bu şekilde, tüm ROC alanını maksimum hale getirerek daha iyi bir öznitelik tabanlı makine öğrenmesi ve risk tahmin modeli geliştirilmiştir.Hastaların genetik özellikleri ve yaşam tarzları göz önüne alındığında, Türk hastaların kalp-damar ameliyatlarındaki ölüm risklerinin Avrupalı hastalardan farklı olması kuvvetle muhtemeldir. Bu çalışmada, bu farklılık araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to inform the patients and their relatives about the risk of mortality before a cardiovascular operation. For this respect, a model called EuroSCORE (The European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) has been developed by European cardiovascular surgeons. This system gives the risk of mortality during or 30 days after the operation, based on the values of some parameters measured before the operation. The model used by EuroSCORE has been developed by statistical data gathered from large number of operations performed in Europe.Even though due to the surgical techniques that have been developed recently and the risk of mortality has been reduced in a large extent, predicting that risk as accurately as possible is still primary concern for the patients and their relatives in cardiovascular operations. The risk of operation also essentially tells the surgeon how a patient with similar comorbidity would be expected to fare based on a standard care. The risk of patient is also important for the health insurance companies, both public and private. In the context of this project, a model that can be used for mortality is developed.In this research project, a database system for storing data about cardiovascular operations performed in Turkish hospitals, a web application for gathering data, and a machine learning system on this database to learn a risk model, similar to EuroSCORE, are developed. This thesis proposes a risk estimation system for predicting the risk of mortality in patients undergoing cardiovascular operations by maximizing the Area under the Receiver Operating Characteristic (ROC) Curve (AUC).When the genetic characteristics and life styles of Turkish patients are taken into consideration, it is highly probable that the mortality risks of Turkish patients may be different than European patients. This thesis also intends to investigate this issue.