Generalized ID-based ElGamal signatures and extentions
Genelleştirilmiş kimlik tabanlı ElGamal imzaları ve eklentileri
- Tez No: 177211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYDIN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kimlik tabanlı kriptografi, geleneksel açık anahtar altayapılarındaki anahtar yönetim süreçlerinin basitleştirilmesinde kullanılır. Genele açık her türlü bilgi, örneğin e-posta adresi, ad-soyad açık anahtar olarak kullanılabilir. Bu sayede, bir grubun açık anahtarını elde etme ve bu anahtarın sertifikasının geçerli olup olmadığını kontrol etme süreçleri problem olmaktan çıkar. İkidoğrusal eşlemelerin kriptografide kullanılmaya başlamasından sonra, kimlik tabanlı kriptografi çok aktif bir araştırma alanı olmuştur. Son zamanlarda çok sayıda kimlik tabanlı elektronik imza önerileri sunulmuştur. Bu tezde, genelleştirilmiş kimlik tabanlı ElGamal imza yöntemlerini sunuyoruz ve genelleştirilmiş yöntemin literatürdeki kimlik tabanlı imza yöntemlerinin bir çoğunu kapsadığını gösteriyoruz. Bunun yanında, ekstra özellikler sunan kimlik tabanlı imzaları da inceliyoruz. İmzadan mesajı yeniden inşa etmeye olanak sağlayan imza yöntemlerinde mesajın imzadan ayrı olarak gönderilmesine gerek yoktur. Görmeden imza yöntemi bir kullanıcının imzalatmak istediği mesajı, imzalayacak kişiye vermeden o mesajı imzalatmasına olanak sağlar. İmzala-şifrele yöntemi, elektronik imza ve şifrelemenin tek bir adımda daha az işlem gücü kullanılarak yapılmasını sağlar.Bu tezde, ekstra özellikler sunan kimlik tabanlı imzalama yöntemlerini genelleştirdik ve birçok daha önce önerilmemiş imza yöntemi elde ettik. Önerdiğimiz genelleştirilmiş kimlik tabanlı imzalar, kimlik tabanlı ElGamal imzaları ve eklentileri için genel bir taslak oluşturuyor. Ek olarak, bazı görmeden imzalama yöntemlerimiz daha önce önerilmiş yöntemlerden daha hızlı çalışıyor.
Özet (Çeviri)
ID-based cryptography helps us to simplify key management process in traditional public key infrastructures. Any public information such as the e-mail address, name, etc., can be used as a public key and this solves the problem of obtaining the public key of a party and checking that its certificate is valid. ID-based cryptography has been a very active area of research in cryptography since bilinear pairings were introduced as a cryptographic tool. There have been many proposals for ID-based signatures recently. In this thesis, we introduce the concept of generalized ID-based ElGamal signatures and show that most of the proposed ID-based signature schemes in the literature are special instances of this generalized scheme. We also investigate ID-based signatures providing additional properties. Signature schemes with message recovery provide the feature that the message is recoverable from the signature and hence does not need to be transmitted separately. Blind signatures provide the feature that a user is able to get a signature without giving the actual message to the signer. Finally, signcryption schemes fulfill the job of a digital signature and encryption in a single step with a lower computational cost.We generalize the ID-based signatures providing these properties and obtain numerous new signatures which have not been explored before. The generalized ID-based signatures we described provide a unified framework for ID-based El-Gamal signatures and extensions.