Grafların farklı alanlara uygulanabilirliği üzerine
Applicabilty of the graphs on different fields
- Tez No: 177225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM GÜNALTILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada [10] Wilson R.J. and Watkins J.J. ?Graphs An Introductory Approach? adlı kitabın ilk yedi bölümü incelenmiştir. Özel olarak seçilen şekiller tamamen [10]'dan alınmıştır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış, ikinci bölümde graflara ilişkin temel kavramlar ve grafların bazı uygulama alanları verilmiştir. Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde sırasıyla, yönlü graflar ve uygulamaları, Euler grafları ve uygulamaları, Hamilton grafları ve uygulamaları detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the first seven chapter of the book, Wilson R.J. and Watkins J.J. ?Graphs An Introductory Approach? [10] is observed. Chosen shapes taken from [10]. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter definitions ofbasic concepts are given, with associated graphs. Then, in the third, fourth and fifth chapters, respectively digraphs, Eulerian graphs, Hamiltonian graphs and their applications are examined.