Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının fen bilgisi dersinde başarı, tutum ve kalıcı öğrenmeye etkisi
The effect of project based learning approach on success, attitude and retention in science lesson
- Tez No: 177232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAVİDE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma; proje tabanlı öğrenme yaklaşımının Fen Bilgisi dersinde başarı, tutum ve kalıcı öğrenmeye etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, kontrol gruplu ön test - son test deney deseni uygulanmıştır. Araştırmaya 2006?2007 eğitim-öğretim yılının I. döneminde Eskişehir ili Mimar Sinan İlköğretim Okulu'nun 40 öğrencisi katılmıştır. Deney ve kontrol grupları rastgele seçilmiştir. 8-A sınıfı deney, 8-C sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanması için 32 sorudan oluşan ?Fen Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği?, 25 çoktan seçmeli sorudan oluşan ?Fen Bilgisi Başarı Testi? ve deney grubu öğrenci görüşlerini almak için ?Fen Bilgisi Dersinin İşlenişi İle İlgili Öğrenci Görüşleri Anketi? kullanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin birbirleri arasındaki başarılarının ve tutum puanlarının karşılaştırılması bağımsız gruplarda t testi ile yapılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin kendi içlerinde ön test, son test, ön tutum, son tutum ve kalıcılık puanlarının karşılaştırılması bağımlı gruplarda t testi ile yapılmıştır. Öğrenci görüşleri anketi ile fen başarı ve fen tutumları arasındaki ilişkiyi yorumlamak için korelasyon katsayısından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda, proje tabanlı öğrenme yaklaşımının Fen Bilgisi dersinde başarı, tutum ve kalıcı öğrenmeye etkisinin olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to evaluate the effects of the project based learning on success, attitude and retention in science teaching.In the research, pretest and postest experimental design with control groups has been applied. 40 students of Eskisehir Mimar Sinan Primary School have taken part in this research during the 1st term of 2006?2007 educational year. Experimental and control groups have been chosen randomly. Class 8-A has been identified as experimental and Class 8-C has been identified as the control group. In the research, in order to obtain data ?Science Attitude Scale Survey? including 32 questions, ?Science Success Test? consisted of 25 multiple choice questions and to find out the views of students in the experimental group, a ?Student View Survey on Science Lesson? have been used. The comparison between attitude points and success of experimental and control group students has been carried out with ?t? test in independent groups. The comparison among pretest, posttest, pre-attitude, post-attitude and retention points of experimental and control group students within themselves has been carried out with ?t? test in dependent groups. In order to interpret the relationship between science success and science attitude with student view survey, the correlation coefficient has been estimated.At the end of the research, it is determined that project based learning approach has positive effects on success, attitude and retention in science teaching.