Santrifüj pompa çıkış boğaz boyunun uzatılarak pompa çalışma değerlerine etkisinin tespiti
Extention of volute lenght to define effect of volute lenght on centrefugal pump working conditions
  1. Tez No: 177250
  2. Yazar: LEVENT ÖZUMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Santrifüj pompalar çok uzun yıllardır kullanımda olan makinelerdir. Günümüze kadar üzerlerinde birçok çalışma ve araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada, santrifüj pompalar üzerine yapılmış olan çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek, pompa salyangoz boğaz dizaynının santrifüj pompa çalışma şartları üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmaya santrifüj pompanın ne olduğu, santrifüj pompa tipleri ve teorisi ile ilgili olarak genel bir bilgilendirme ve literatür çalışması yapılarak başlanmıştır.Deneysel çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için santrifüj pompa salyangoz çıkışında, boğazında, bulunan açı korunarak pompa çıkış boğaz boyunun uzatılması öngörülmüştür. Bu amaçla salyangoz çıkış boğazının 200 mm uzatılacak şekilde parça dizaynı yapılmıştır. Yapılan dizayna uygun parçaların imalatı yapılmıştır. Söz konusu parçalar ile pompa verilerinin değişimini tespit amacıyla deney düzeneği oluşturulmuştur. Oluşturulan düzenek ile deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar irdelenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Centrifugal pumps are machines have been used since a long time. A lot of study and improvement have been realized on this subject till now. On this study by adding one more study, effect of design of the volute on pump working conditions is investigated .Aknowledge and literature studies has been realized concerning what centrifugal pump is, centrifugal pump types and theory as beginning.Then, increase the lenght of the volute by keeping the angle of volute guidance design is suggested. For that proposition, special parts have been desingned to extend volute lenght 200mm from the original output point . Parts have produced according this desing. Experimental conditions prepared to define pump working parametres by using these parts. All measurement have been realized and reported at the end of this study.