Santrifüj pompalarda pompa geometrisindeki ve pompa hızındaki değişikliklerin teorik ve deneysel analizi
  1. Tez No: 57004
  2. Yazar: SERKAN ÜLKÜTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, santrifüj pompalarda kanat çıkış açısı, kanat sayı ve pompa devir sayısının değişimlerinin karakteristik özellikler üzerine olan etkileri incelenmiştir. İlk olarak bu değişikliklerin etkileri teorik olarak incelenmiş ve daha sonra deneysel çalışma yapılarak sonuçlar irdelenmiştir. Kanat çıkış açıları, kanat sayısı ve pompa devir sayısı değiştirilerek deneyler yapılmış ve karakteristik eğriler çizilerek üç farklı rotor tipi üç farklı kanat sayısında ve üç farklı devir sayısında denenerek pompa geometrisindeki ve pompa devir sayısındaki değişimlerinin pompa karakteristikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Santrifüj Pompalar, Pompa Karakteristik eğrileri.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, in centrifugal pumps the effects of the variations of blade outlet angle, number of blade and speed of rotation on characteristic features have been investigated. Firstly, the effects of these variations have been investigated theoretically, then experimental studies have been done and the results of these experiments have been discussed. In these experiments blade outlet angles, number of blade and speed of rotation have been changed; in certain sequences three different blade outlet angles, three different numbers of blades have been tested at three different speed of rotation. Finally, characteristic curves have been drawn and the effects of variations of pump geometry and speed of rotation on pump characteristics have been investigated. KEY WORDS : Centrifugal Pumps, Pump Characteristic Curves.