Türkiye'nin enerji potansiyeli, dağılımı, izlenilen enerji politikaları ile bu potansiyelin kullanılması ve Türkiye'de enerjinin geleceği
Turkey? energy potential, distribution of this potential, energy policy of turkey, the usage of the potential and the future of energy at Turkey
- Tez No: 177264
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Dünyada tüketimi hızla artan enerji, insanlar için stratejik bir ihtiyaç haline gelmiştir. Enerjiye olan talebin, bu hızla artması durumunda enerji, insanlar için stratejik bir ihtiyaç olmaktan çıkıp, dünyanın geleceğini etkileyebilecek kritik bir ihtiyaç olacaktır.Türkiye, hızla gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle enerjiye olan talep de sürekli olarak artmaktadır. Günümüzde enerjinin büyük bir bölümünün ithal edilmesi, artan enerji talebi düşünüldüğünde ülkemizin gelecekte ekonomik, siyasal ve güvenlik bakımından büyük sıkıntılarla karşılaşmasına neden olacaktır. Türkiye'nin enerji geleceğinde sıkıntıların yaşanmaması için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaların temelinde, ülkemizin enerji potansiyelinin net bir şekilde belirlenmesi, bu potansiyele göre de kararlı bir enerji politikasının oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy which has an increasing consumption has become a strategic requirement for the mankind. If the demand of energy increases this way, the requirement will no longer be a strategic, but it will be a critical requirement which will effect the future of the World.As Türkiye is a fast developing country, the energy demand shows a continuous increase. As the majority of energy is imported from the outsources, this fact will introduce economic, political and security problems in the future. The necessary studies must be done and the precautions must be taken in order to overcome these problems. Determining the energy potentials of our country and developing a stable energy policy will be the foundation of these studies.