Intermolecular addition of aldehydes to ketones via acyl phosphonates
Açil fosfonatlar yoluyla aldehitlerin ketonlara intermoleküler katılımı
  1. Tez No: 177279
  2. Yazar: İLKER ESİRİNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN S. DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma moleküller arası aldehitlerin ketonlara çarpraz katılmaları için ilk methodu sunmaktadır. ?-Keto tersiyer alkoller, Brook düzenlenmesi ile acilfosfonatlar ve ketonların katalitik miktarda siyanürün varlığında tepkimesinden elde edilmiştir. ?-Keto grubu içeren tersiyer alkollerin sentezi için önerilen bu methodun olanakları ve kısıtlamaları ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new developed method for first intermolecular aldehyde/ketone cross benzoin coupling. Protected ?-keto tertiary alcohols are synthesized starting from easily available acyl phosphonates and ketones via Brook rearrangement in the presence of catalytic amount of cyanide ion. The scopes and the limitations of the methods for the synthesis of tertiary alcohols with ?-keto group are discovered.