Online professional development program for science teachers: A case study
Fen bilimleri öğretmenleri için çevrimiçi mesleki gelişim programı: Bir durum çalışması
- Tez No: 177284
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin çevrimiçi mesleki gelişim (ÇMG) programı hakkındaki algılarının tespit edilmesidir. Bu araştırma çalışması birbirini takip eden iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama ÇMG programının tasarımı ile ilgilidir. İlgili literatürün taranması, örnek ÇMG programlarının incelenmesi ve uzman görüşlerinin alınması ile ÇMG programı tasarlanmıştır. İkinci aşamada, Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Öğretmenliği Programının on mezunu on haftalık ÇMG programına katılmışlardır. ÇMG programı, durum çalışmalarının incelenmesi, öz değerlendirme, forum tartışmaları, örnek ders videolarının izlenip, analiz edilmesi, sınıf ortamında uygulama yapılması ve AğSoruşturması gibi öğrenme etkinliklerinden oluşmuştur.Bu çalışma genel olarak nitel bir çalışmadır. Durum, öğrenme yönetim sistemleri ile hizmet içi fen bilimleri öğretmenleri için ÇMG programı olarak tanımlanmaktadır. Veriler, ön ve son görüşme, çevrimiçi anket, direkt gözlem ve haftalık ödevler, forum tartışmaları, e-postalar, haftalık çevrimiçi günlükler, detaylı telefon konuşma notları ve araştırmacının günlüğünü içeren dokümantasyon yolları ile toplanmıştır. Veriler nitel araştırma veri analiz etme tekniklerine uygun olarak, Weft QDA yazılımının yardımı ile yapılmıştır.Toplanan veriler, katılımcıların bu programdan önce katıldıkları mesleki gelişim programlarından, içerik, işlem ve organizasyonlarındaki problemlerden dolayı memnun olmadıklarını göstermektedir. Katılımcılar ÇMG programını, esnek ve çok yönlü olması, ülkenin değişik bölgelerinden olan öğretmenler ile bilgilerini paylaşabilmeleri ve kendi hızlarında eğitimi alabildikleri için tercih etmişlerdir. ÇMG programının avantajlarının yanı sıra dezavantajları da tespit edilmiştir. Bunlar: teknik problemler, yüz yüze oturumların olmaması ve programın zamanı olarak listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate science teachers? perceptions about the online teacher professional development (oTPD) program. The research study included two consecutive steps. The first step was related to the design of the oTPD program. With the help of related literature, examples of oTPD programs and expert opinions, an oTPD program was designed. In the second step, ten of the alumni of Bilkent University Graduate School of Education Biology Teacher Education Program participated in a ten week oTPD program. The program consisted of instructional activities such as reading case studies, self reflection, forum discussions, watching videos of a sample lesson, hands-on activity and WebQuest.The study was mainly a qualitative study. The case was a professional development program for in-service science teachers that was offered online via learning management systems (LMS). The data were collected through pre- and post- interviews, online questionnaire, observations and documentation that include weekly assignments, forum discussions, e-mail correspondence, weekly e-journals, detailed notes of phone calls and the researcher?s journal. The data were analyzed according to qualitative data analysis techniques with the assistance of Weft QDA software.Data gathered from the participants demonstrated that they were not satisfied with professional development programs that they got before this oTPD program because of the problems about content, process and organization connected with them. They preferred oTPD program, because of its flexibility and versatility, sharing information among colleagues from different parts of the country, and self-paced learning. Some obstacles were also identified, such as technical problems, not having face-to-face sessions and the timing of the program.